1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahçupyan: Yeni Bir Yola Girildi
Mahçupyan: Yeni Bir Yola Girildi

Mahçupyan: Yeni Bir Yola Girildi

Başbakan Erdoğan'ın Ermeni meselesiyle ilgili yayınladığı tarihi mesajı değerlendiren Etyen Mahçupyan, 'Çok olumlu bir adım. Bu mesaj yeni bir yolun içine girildiğini gösteriyor.' dedi.

23 Nisan 2014 Çarşamba 20:48A+A-

Etyen Mahçupyan ve Markar Esayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni meselesiyle ilgili olarak dokuz dilde yayınlanan barış mesajını değerlendirdi.

'Barış mesajı yeni bir yolun içine girildiğine işarettir' diyen Mahçupyan, "Çok olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar sadece devlet politikası ve karşılıklı atışma halinde yaşanmış olan bir olay ilk kez insana, duyguya dokunan, tarihi geri çağıran ve birlikte bakmayı öneren bir metin var. Türkiye'nin siyasi olarak en tepesindeki kişi tarafından yapılıyor. Bu çok önemli bir olay. Yeni bir yolun, yeni bir işin içine girildiğini gösteriyor. Olumlu bir şekilde kullanılacağından da eminim." şeklinde konuştu.

SİVİL TOPLUMA ÇOK BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Bu gelişmenin çok kapsamlı bir etkileşim sistematiğinin kurulması için potansiyel verdiğini vurgulayan Mahçupyan,"Çok kapsamlı bir etkileşim sistematiğinin kurulması için potansiyel verildi. Diasporanın Türkiye ile ilişki kurmasına yönelik yolları açmak açısından oldukça önemli. Bu sadece hükümete düşecek bir şey değil. Sivil toplumu mobilize eden bir strateji izlenmesi mümkün." dedi.

TEK AYAKLI BİR OLAY DEĞİL

Ermeni meselesiyle ilgili dokuz dilde yayınlanan barış mesajının çok önemli bir çıkış olduğunu ifade eden Etyen Mahçupyan, önümüzdeki dönemde sivil topluma çok büyük iş düştüğünü belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: "Kürt meselesinin çözümünün temelinde öncelikle meseleyi gerçek manada anlamak, gerçeklerle bir şekilde karşılaşmak ve ötekine dokunmak vardı. Bu meselede de aynı şey var. Yaşananlardan kaçmamak durumundayız. Bir husumet çerçevesi içinde değil; birbirimize dokunarak, birbirimizi anlayarak, birbirimizle yeniden tanışarak anlamalıyız. Türkiye her alanda bu geçişleri yapmak zorunda. Hiç bir zaman Kürt meselesini çözüp diğer meseleleri çözmeden duramazsınız. Tek ayaklı bir olay değil bu. Türkiye gerçek anlamda bir tür demokratik cumhuriyet kurma meselesiyle karşı karşıya. Bu da tarihle yeniden barışmayı gerektiriyor. Bu bakımdan çok önemli bir imkan olduğunu belirtmek isterim."

GECİKMELİ BİR ZİHNİYET DEĞİŞİMİ

Yeni Şafak yazarı Markar Esayan ise, Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle Ermenilere taziye mesajı yayınlamasını demokratikleşme açısından önemli bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Osmanlı döneminde Ermenilerin Kürtler, Araplar gibi toplumun bir parçası olduğunu hatırlatan Esayan, “Başbakan’ın açıklaması çok onurlu bir duruştur. Gecikmeli bir zihniyet değişimidir. Bu açıklama tüm dünyada yankı bulacak ve olumlu bulanlar çoğunlukta olacak. Ermenilerin yüzde 90’ı sadece ülküdaşlarının bu acıyı paylaşmalarını istiyor. Bir beklentileri yok.” dedi.

ÖNEMLİ BİR ADIM

Esayan, Erdoğan’ın bu açıklamasını soykırımla kavga etmemek için ara bir yol olarak değerlendiren kesimlerin de olabileceğine dikkat çeken Esayan, “Osmanlı yıkılırken pek çok toplum gibi Ermeniler de büyük bir katliama maruz kaldılar. Türkiye bu konuda da çok zor durumda kalıyordu. Demokratikleşme açısından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

HABER 10

HABERE YORUM KAT