1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahçupyan: Batı Basını Türkiye Hakkında Bilgisiz
Mahçupyan: Batı Basını Türkiye Hakkında Bilgisiz

Mahçupyan: Batı Basını Türkiye Hakkında Bilgisiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı Etyen Mahçupyan, 14 Aralık operasyonunu BBC'ye değerlendirdi.

A+A-

BBC'nin radyo programı Newshour ile yaptığı söyleşide Batı basınını suçlayan Mahçupyan "Batı basınına baktığım zaman Türkiye'de olan bitenler konusunda çok bilgisiz olduklarını görüyorum." dedi.

Etyen Mahçupyan, yaşananların Türkiye'de özgürlüklerin erozyonu anlamına gelip gelmediğine dair soruya "Konunun gerçekten bu olduğunu düşünmüyorum" diye yanıt verdi.

"Gülen hareketinin son yıllarda çok güçlü olup hukuki davaları kontrol ettiğini" söyleyen Mahçupyan, "Bu anlamda yasal veya meşru olarak niteleyemeyeceğimiz bazı şeyler yaptılar" dedi.

Mahçupyan, gözaltına alınan gazetecilerin istikrarı bozmaya çalıştıkları konusunda elinde güçlü kanıtlar olup olmadığı sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Gülen Hareketi'ndeki bazı kişilerin kanuna aykırı şeyler yaptığına dair kanıtımız var. Ve bu gazetecilerin Gülen Hareketi içinde olduğuna dair kanıtlarımız var. Ancak belirli gazetecilerin, bu belirli vakalara karıştığına dair kanıtımız yok. Gülen hareketi içinde yüksek mevkilerde oldukları ve medyayı kontrol ettikleri için bu olasılık yüksek. Ama buna karar verecek olan kişi ben değilim."

"17 Aralık davalarının sadece yolsuzluk davaları olmadığını" belirten Mahçupyan, "Belki bazı yolsuzluklar var, evet. Ama diğer yandan başka bir şey daha var, o da, bu davaları başka bir şey yapmak için kullanmak."

"Bu operasyonun uluslararası alanda Türkiye'nin imajını olumsuz göstermek için kullanılacağından şüphe duymadığını" belirten Mahçupyan, Batı basınını da eleştirdi.

Hükümetin, uluslararası alandaki bu olası imaj zedelenmesinin önemseyip önemsemediği sorusuna cevaben Mahçupyan şunları söyledi:

"Önemsiyorlardı. Ancak belki de artık önemsemiyorlar. Çünkü Batı basınının hiç objektif olmadığını düşünüyorlar. Bunu söylemekte haklıklar çünkü Batı basınına baktığım zaman Türkiye'de olan bitenler konusunda çok bilgisiz olduklarını görüyorum."

HABERE YORUM KAT