1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Mahabad Olayında Sanığın Suçu Belli''
"Mahabad Olayında Sanığın Suçu Belli''

"Mahabad Olayında Sanığın Suçu Belli''

"Sanığın suçu belli. Ancak suçun ne ölçüde olduğu soruşturmanın ardından belli olacak"

A+A-

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, İran'ın Batı Azerbaycan eyaletindeki Mahabad kentinde otel çalışanı genç bir kadının ölümüne ilişkin, "Mahabad olayında sanığın suçu belli. Ancak suçun ne ölçüde olduğu soruşturmanın ardından belli olacak" bilgisini verdi.

Konu hakkında İran basınına bilgi veren Muhsini Ejei, otelin dördüncü katından düşerek ölen Ferinaz Hosrevani isimli genç kadına tecavüz girişiminde bulunduğu ileri sürülen kişinin gözaltında olduğuna ve sorgulamanın sürdüğüne işaret ederek, dosyaya ilişkin ayrıntıları soruşturma tamamlandıktan sonra açıklayacaklarını belirtti.

Ejei, sanığın suçunu itiraf edip etmediği sorusuna, "Kısaca bilgi vermem gerekirse bu dosyada sanığın suçu olduğu açıkça ortada. Ancak suçun ne ölçüde olduğu soruşturmanın ardından belli olacak. Şimdilik konunun ayrıntıları ile aydınlatılmasını beklemeliyiz" cevabını verdi.

İran Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Şube Müdür Yardımcısı Said Muntezir el-Mehdi, baş sanığın gözaltında suçunu itiraf ettiğini söylemişti.

Yargı Sözcüsü Muhsini Ejei, basının olaya yer veriş biçimini de sert bir dille eleştirerek, "Bu tarz olayların ardından hiçbir bilgiye sahip olmaksızın kamuoyunun yanlış yönlendirilmesinin sebebi ne olabilir? Filanca bir internet sitesi bir iddia ortaya atıyor, basın da bunun dallandırıp budaklandırarak muhataplara sunuyor. Bu şekilde toplumun zihninde hak ile batılın birbirine karışmasına sebebiyet vererek soruşturmayı zorlaştırıyorsunuz. Bu topluma hizmet anlayışına uymaz" sözleriyle medyayı uyardı.

Geçtiğimiz hafta yoğunlukla Kürt nüfusun yaşadığı Mahabad kentindeki Tara Otel'de çalışan Ferinaz Hosrevani isimli genç bir kadının, otelin 4'üncü katından atlayarak şüpheli bir şekilde hayatını yitirmesi sonucu kentte uzun süreli gösteriler düzenlenmişti. Genç kadının otel çalışanlarından bir kişinin tecavüz girişiminden kaçarken pencereden atladığı iddiasının ardından otelin önünde toplanan şehir halkı binayı ateşe vermişti.

(AA)

HABERE YORUM KAT