1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Maduro'nun Görevden Alınması İçin 1,8 Milyon İmza Toplandı
Maduro'nun Görevden Alınması İçin 1,8 Milyon İmza Toplandı

Maduro'nun Görevden Alınması İçin 1,8 Milyon İmza Toplandı

Venezuela'da muhalefet, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun görevden alınmasına yönelik referandum yapılmasının ilk aşaması için 1,8 milyon imza topladı.

A+A-

Muhalefetteki Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonundan yapılan açıklamada, sâdece 1 hafta içinde referandumun ilk aşamasında gerekli olan 200 bin imzanın 9 katı kadar imzalı dilekçenin toplandığı ve CNE'ye sunulduğu bildirildi.

Açıklamada, imzalı dilekçelerin yetkililere teslim edilmesi sırasında Maduro'nun destekçileriyle çatışmadan kaçınmak için basına haber verilmediği kaydedildi.

CNE'nin imzaları onaylaması durumunda, muhalefetin referandum için 20 milyon Venezuela seçmeninin 5'te birinin imzasını toplaması gerekiyor. Bu sayıda imzaya ulaşılırsa Venezuelalılar yapılacak referandumda Maduro'nun görevden alınmasını oylayacak.

Görev Süresinin Yarısını Tamamladı

Venezuela anayasasına göre, referandumun yapılabilmesi için Maduro'nun görev süresinin yarısını tamamlaması gerekiyordu. Bu sürenin yaklaşık iki hafta önce sona ermesiyle muhalefet CNE'den referandum için imza toplama yetkisi almıştı.

Ülkede geçen yılın aralık ayında yapılan seçimlerde, parlamentoda 17 yıl aradan sonra çoğunluğu elde eden MUD koalisyonu göreve başlamıştı. Anayasa Mahkemesi, 6 Aralık'ta yapılan seçimlerde parlamentoya girme hakkı kazanan üç kişinin milletvekilliğini düşürerek, MUD koalisyonunun parlamentoda üçte ikilik ‘nitelikli çoğunluğu’ elde etmesine engel olmuştu.

Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelmişti.

Sputnik News

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT