1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Madem Beyaz Saray İnanmadı…
Madem Beyaz Saray İnanmadı…

Madem Beyaz Saray İnanmadı…

Amerika’nın Suriye’de Esed rejimi ve PYD ortak paydasında Rusya ve İran’la bir taraftan muhalifleri diğer taraftan Türkiye’yi kuşatma ve çökertme planını yürütmeye çalıştığı gün gibi aşikâr.

A+A-

Kenan Alpay gündemi değerlendiriyor:

Türkiye öylesine garip bir ülke ki kimileri ‘Küçük Amerika’ kimileri ‘Küçük Moskova’ kimileri de bir başka merkezin kopyası kılmak üzere epeyden beridir didinip duruyor. ‘Küçük Amerika’ dönemleri epeyce hâkim oldu fakat eski günlerinde değil. ‘Küçük Moskova’ çok kısa dönemli ve son derece mikro örnekleriyle “doğdun da büyüdün amma yaşamadın sen” misaliydi zaten.

Nerden şu Küçük Amerika tartışmaları derseniz, şöyle izah edeyim. 11 Eylül’ün akabinde Afganistan ve Irak’ı işgal etmek üzere El Kaide, kimyasal silah vb. argümanlar üzerinden kamuoyu oluşturmaya çalışan Amerika’ya ilk inananlardan biri de dönemin başbakanı Bülent Ecevit idi. Tam bağımsızlık sevdalısı Başbakan Ecevit’in en yakın müttefikine herhangi bir delil filan soracak hali yoktu. Bu sebeple tarafını nasıl seçtiğini şu cümlesiyle deklare ediyordu: "Amerika ikna olduysa bizim için bu yeterli".

Peki, ya Amerika ikna olmamışsa? Ya da kimi meseleler hususunda şüphe ve itirazları varsa Türkiye’deki siyasetçi, aydın, sanatçı, gazeteci, sivil toplum temsilcisi gibi sıfatlarla donanımlı Amerika’ya müzahir unsurlar nasıl bir pozisyon alır? İşte Ankara’daki bombalı saldırıyla ortaya çıkan tablodan Suriye ve PKK-PYD’ye ilişkin üzerinde durulması gereken asıl meselelerden birisi de budur.

***

Yazının Devamı>>>