Macaristan'dan 'Sığınmacı' Açıklaması

11.02.2016 19:24
Macaristan'dan 'Sığınmacı' Açıklaması
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'den 400-500 bin sığınmacı almayı planladığını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, düzenlenen basın toplantısında, "zorunlu kota" uygulamasının Avrupalıları tehdit ettiğini iddia ederek, ''Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti sonrası 'zorunlu kota' oluşturulması tehlikesinin, Brüksel tarafından Avrupalı insanları tehdit etmeye devam ettiğini gösterdi. Önümüzdeki dönemde korunmamız gereken en büyük tehdit bu'' dedi.

Anlaşmanın Türkiye ile Almanya arasında değil, bilakis AB ve Türkiye arasında olduğunu savunan Orban, ‘’Söz konusu anlaşmaya göre AB, Türkiye'den 400-500 bin göçmeni 'direkt' almayı planlıyor. Macaristan buna itiraz ediyor'' şeklinde konuştu.

Orban, anlaşmanın, birçok AB ülkesi kabul etmediği için açıklanmadığını, sığınmacıkrizine karşı ise Brüksel'de diplomatlar ve politikacılara, güneyde ise asker ve savunma güçlerine ihtiyaç olduğunu savundu.

Sığınmacı akının artarak devam edeceğini bu yüzden Macaristan’ın gerekli hazırlıkları yaptığını belirten Orban, ‘’Bu yıl Avrupa’ya güney tarafından sığınmacı baskısı artacak. Bu yüzden Macar hükümeti sınır güvenliğini güçlendirdi ve yeni tel örgü yapma kapasitesini arttırdı’’ dedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim