1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Macaristan'dan Gülen Örgütü ile Mücadeleye Destek
Macaristan'dan Gülen Örgütü ile Mücadeleye Destek

Macaristan'dan Gülen Örgütü ile Mücadeleye Destek

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Szijjarto, “Türkiye hükûmeti, darbe girişimi sonrası yerinde adımlar atıyor. Askerî darbe çok ciddi bir olay ve buna çok ciddi bir cevap verilmeli.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan'da faaliyet gösteren İndex haber sitesine açıklamalarda bulundu.

Szijjarto, “Türkiye hükûmeti, darbe girişimi sonrası yerinde adımlar atıyor. Askerî darbe çok ciddi bir olay ve buna çok ciddi bir cevap verilmeli. Demokratik seçimlerle yönetime gelmiş hükûmetin, askerî darbede yer alanların hepsini ortaya çıkarma çabası bence çok yerinde ve haklı bir girişim.” dedi.

“Antidemokratik Adımlar Atıldığına Dâir İddialara Katılmıyorum”

Türkiye'de antidemokratik adımlar atıldığı iddiasına katılmadığını belirten Szijjarto, “Şu an için böyle bir durum yok. Eğer böyle bir şey görürsek o zaman Macaristan olarak açık bir şekilde fikrimizi belirtiriz.” diye konuştu.

“Darbe Girişimi Esnasında Çavuşoğlu’nu Aradım”

Türkiye'deki olayları yakından takip ettiğini kaydeden Szijjarto, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dışişleri Bakanı (Mevlüt Çavuşoğlu) benim arkadaşım ve çok iyi irtibatımız var. Darbe girişimi esnasında Moğolistan'dan geliyordum. Havaalanına vardığımızda kendisini aradım. Sâdece resmî olarak değil, bilakis bir arkadaş olarak durumunun nasıl olduğunu öğrenmek istiyordum. Yarım saat sonra beni geri aradığında, kendi rezidansının da helikopterle saldırıya uğradığını ama iyi olduğunu söyledi. O günden bu yana kendisiyle birkaç kez daha konuştum.”.

HABERE YORUM KAT