1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Macaristan Mültecileri Geri Gönderecekmiş!
Macaristan Mültecileri Geri Gönderecekmiş!

Macaristan Mültecileri Geri Gönderecekmiş!

Macaristan Başbakan Başdanışmanı György Bakondi, 5 Temmuz'dan itibaren Macaristan'a giren mültecilerin sınır bölgesinde yakalandıkları takdirde geri gönderileceğini söyledi.

A+A-

Macaristan Başbakan Başdanışmanı György Bakondi, Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında, “yasa dışı” yollardan Macaristan'a giren mültecilein geri yollanacağını belirterek, “Macaristanlı yetkililer salı günü 00.00'dan itibaren Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca ‘derin sınır kontrolü’ sistemini yürürlüğe koyacaklar. Bunun anlamı şu, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan mülteciler o bölgeye en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürülecek.” diye konuştu.

Bakondi, Ulusal Milli Meclis'ten geçen yasa kapsamında bölgede sınır koruma güçlerinin kuvvetlendirileceğini de vurguladı.

Geçen yıl mültecilerin Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, mülteci akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hâl ilan ederek, “yasa dışı” geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum