1. HABERLER

  2. HABER

  3. Macaristan Başbakanı: Avrupa Erdoğan'a Dua Etsin!
Macaristan Başbakanı: Avrupa Erdoğan'a Dua Etsin!

Macaristan Başbakanı: Avrupa Erdoğan'a Dua Etsin!

Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye'nin uzun zamandan beri muazzam şeyler yaptığını dile getiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Batılı ülkelerin Türkiye'ye dua etmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Sığınmacılar krizine uzun süredir bir çözüm bulamayan Avrupalı devletler Türkiye'nin mülteciler konusundaki tavrını daha iyi kavramaya başladı. 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, Avrupa'ya gelen sığınmacıların savaş bölgelerinden değil, Suriye'nin komşu ülkelerindeki sığınmacı yurtlarından Avrupa'ya geldiğini ileri sürdü.

YAŞAM ŞARTLARI YETMİYOR

"Bu insanlar güvenlik için değil, kamplardan daha iyi bir yaşam aradıkları için Avrupa'ya geliyor. Bunlar Alman veya İsveç yaşantısını istiyor" diyen Orban, bu kişilere Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya'daki yaşam şartlarının yetmediğini ifade etti. Orban, iyi bir hayat için değil, güvenlik ve insan onuru konusunda temel hakların geçerli olduğunu söyledi.

AVRUPALILARIN ERDOĞAN İÇİN HER HAFTA AYİN YAPMAMIZ LAZIM

AB devlet ve hükümet başkanları toplantısında Suriye'nin komşu ülkelerine mali yardım yapılmasını da içeren öneriler getireceğini belirten Orban, "Türkiye uzun zamandan beri sığınmacı trajedisi konusunda muazzam şeyler yapıyor. Farklı siyasi düşüncelerden bağımsız olarak biz Avrupalıların her hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan için ayin yapmamız lazım. Türkiye gibi ülkeleri yalnız bırakmamamız ve cimri olmamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Budapeşte'de "sığınmacılara destek" mitingi

Budapeşte'deki Keleti (Doğu) Garı önünde sığınmacılara destek için düzenlenen mitinge yüzlerce kişi katıldı. Mitingte konuşan bir aktivist, Macar hükümetinden hiçbir sığınmacının Sırbistan'a geri yollanmamasını talep ederek, ''Hiç kimse yasa dışı değil, hepimiz eşitiz. Sivil toplum temsilcileri olarak sığınmacılardan, başka kültür ve dinlerden korkmadığımız gibi devletten de korkmadığımızı belirtmek istiyorum.' dedi.

Katılımcıların, ''İsa da sığınmacıydı'', "Sığınmacılar hoş geldiniz", "Ayrımcılığa hayır" pankartları taşıdıkları görüldü.

Sivil toplum kuruluşlarının sığınmacı krizine dikkati çekmek amacıyla yaptığı gösteri mitingin ardından sona erdi.

Macaristan hükümeti 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için, Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almıştı ve diğer komşu ülkelerden benzer tehlike gördüklerinde de aynı uygulamaya gideceklerini açıklamıştı.

 

HABERE YORUM KAT