1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Macar Başbakanı’na, ‘Aferin..’ Gönlünden Geçeni Açıkça Söylemiş..
Macar Başbakanı’na, ‘Aferin..’ Gönlünden Geçeni Açıkça Söylemiş..

Macar Başbakanı’na, ‘Aferin..’ Gönlünden Geçeni Açıkça Söylemiş..

Macaristan Başbakanı Victor Orban, Macaristan’a sığınan onbinlerce Suriyeliye sığınma hakkı tanımak istemezken, aslında, hemen bütün Avrupalıların korkularını dile getiriyor.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumlamış:

Victor Orban’ı, Buda-Peşte’de, 4 yıl öncelerde, orada okuyan ve sonra da orada ticarete atılan Türkiye’li bir müslümandan, Hasan’dan dinlemiştim..

Halk kitlelerinin onu genelde beğendiklerini anlatmıştı, arkadaşım.. ‘Biraz Erdoğan havası var. Halkın genelinin değerlerinin içinden gelen birisi..’ demişti.. ‘Ancaak, çingenelere karşı fazla sert..’ diye eklemişti; Diyarbekir’li Âdil kardeşimizin Buda-Peşte’nin en işlek caddelerinden birisi üzerindeki işlek lokantasında sohbet ederken..

Hasan’ın tesbitleri yanlış değilmiş..

Şimdi işbu Victor Orban, hiç kıvırmadan, göçmen mes’elesine dair görüşlerini, net şekilde ortaya koyuyor ve ‘Hristiyan köklerimiz tehdid altında kalır.. Uzun vâdede biz (hristiyanlar) azlıkta kalırız bu Avrupa’da..’ diyor..

Macaristan, 10 milyon kadar nüfusu olan ve 5 milyon kadar macar insanının da Romanya, Sırbistan, Avusturya ve Polonya ve diğer coğrafyalarda kaldığına yakınan bir hâkim kültüre sahib.. Ve din konusunda da, onca komünist dönemlerden geçmelerine rağmen, kendilerini nisbeten koruyabilmiş bir halk..  

Ortaokul’a ilk başladığım yılda, 1956 yılında Sovyet Rusya tanklarının Buda Peşte’yi ezip geçtiği  kanlı dönemi ve Başbakan İmre Nagy’nin bilinmeyen bir yere götürülüp sonra da öldürülüşünü ve o günlerde Macar halkının sokaklarda ‘Nem Nem, Şuha.. / Hayır- Hayır! Asla!” diye bağırışlarının gazetelerden elemle takib ettiğimizi hatırlıyorum..

Yazının Devamı >>>