1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Lüksemburg, Macaristan'ın AB'den Atılmasını İstedi
Lüksemburg, Macaristan'ın AB'den Atılmasını İstedi

Lüksemburg, Macaristan'ın AB'den Atılmasını İstedi

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Macaristan’ın Avrupa’nın temel değerlerinde aykırı davranmaktan ötürü Avrupa Birliği'nden atılmasını istedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) temel değerlerinin Macaristan tarafından ağır bir şekilde ihlâlini kabul edemeyeceklerini belirten Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Macaristan gibi her kim savaş mültecilerine karşı duvar örerse ya da her kim basın ve adalet özgürlüğünü ihlâl ederse AB’den dışlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Asselborn, Macaristan’da mültecilere neredeyse “hayvan gibi” davranıldığına dikkat çekti.

Lüksemburg'a Tepki

Öte yandan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn'un, Macaristan’ın Avrupa’nın temel değerlerine aykırı davranmaktan ötürü AB’den atılması talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Macar Haber Ajansı’na (MTI) konuşan Szijjarto, Macaristanlıların kimlerle beraber yaşamak isteyeceğine kendilerinin karar vereceğini belirterek, “Macarlar tarih boyunca Avrupa'yı korudu, şimdi de aynısını yapıyor. Macarlar 2 Ekim'de yasa dışı göç, Brüksel'in zorunlu kotası ve Jean Asselborn tipi insanlar hakkındaki fikirlerini beyan edecek. Bu hakkı ne Brüksel bürokratları, ne de Lüksemburg Dışişleri Bakanı alamaz.” dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı'nın, Avrupa'nın güvenliğini ve kültürünü imha etmeye çalıştığını iddia eden Szijjarto, “Bugüne kadar da Jean Asselborn'un ciddiyetsiz bir karakter olduğunu biliyorduk. Brüksel'den sâdece birkaç kilometre uzakta olduğu belli; sinirli, kibirli ve azarlayıcı. Macaristan'ı AB'den atmak istiyor ama kendisini ciddiye alınacak siyasîlerin arasından çoktan attırdı. Bir nihilist gibi Avrupa'nın güvenliğinin ve kültürünün yok edilmesi konusunda hiç yorulmadan çalışıyor.” diye konuştu.

Mülteci Girişini Fiilen Engelleyen İlk Ülke Macaristan

Avrupa’nın mülteci almasına karşı olan Macaristan, mültecilerin girişini fiilen engelleyen ilk ülke olmuştu. Macaristan Başbakanı Victor Orban, mültecileri ülkesine sokmamak için çeşitli adımlar atmıştı. Sırbistan ve Hırvatistan sınırına çit ve duvar ören Macaristan, ülkeye “yasa dışı” girişi ve çitlere zarar vermeyi de cezalandıran yasalar getirmişti.

Çeşitli insanî kuruluşların raporlarında, Macaristan’ın, ülkeden “izinsiz” geçmeye çalışan mültecilere acımasızca davrandığı açıklanıyor.

Üyelik Oy Birliğiyle Dondurulabiliyor

AB kurallarına göre bir ülkenin üyeliği diğer ülkelerin oy birliği ile dondurulabiliyor.

AB, 2000 yılında Avusturya’da aşırı sağcı partinin hükümette yer alması sonrasında bu ülkenin AB'deki oy hakkını geçici olarak dondurmuştu.

Öte yandan, Macaristan’da 2 Ekim’de yapılacak referandumda halka, mültecilerin AB’nin kota sistemine göre ülkeye alınıp alınmaması sorulacak.

HABERE YORUM KAT