Lübnanlı Rehin Askerlerden Hizbullah’a Çekil Çağrısı

25.08.2014 14:45
Lübnanlı Rehin Askerlerden Hizbullah’a Çekil Çağrısı
Lübnan’ın Suriye sınırında geçen ay yaşanan çatışmalar sırasında Nusra’nın esir aldığı Lübnanlı asker ve polisler Hizbullah’a Suriye’den çekilme çağrısı yaptılar.

Nusra'nın Arsal'da rehin aldığı asker ve polislerden Hizbullah'a çağrı var.

2 Ağustos’ta Arsal’da Lübnan güvenlik güçlerinin Suriyeli muhalif liderlerden birinin tutuklaması üzerine başlayan çatışmalarda 19 asker, 16 sivil ve çok sayıda direnişçi can vermiş, Lübnanlı Sünni âlimlerin arabuluculuğu neticesinde Suriyeli muhalifler 24 rehineyi de yanlarına alarak geri çekilmişlerdi.

Cephetun Nusra’nın elinde tuttuğu bu rehinelerden 1’i asker, 8’i polis toplam 9 kişi 21 Ağustos Cuma günü yayınlanan bir video ile Hizbullah’a derhal Suriye topraklarından çekilmesi çağrısında bulundular. Tevhid bayrağı altında konuşan bir Lübnanlı, ailelerine harekete geçme çağrısı yaparak, aksi halde öldürülebilecekleri uyarısında bulundu.

Lübnan’da yayın yapmakta olan es-Sefir gazetesi rehine krizini sona erdirmek için Türkiye ve Katar hükümetlerinin devrede olduğunu yazdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Kalamun bölgesinde Suriyeli devrimcilerle Hizbullah güçleri arasında Cumartesi günü çok yoğun çatışmaların yaşandığı ve 10’u muhaliflerden olmak üzere en az 14 kişinin öldüğünü yazdı. Bölge aynı zamanda Suriye hava kuvvetleri tarafından da yoğun biçimde bombalanmakta. 

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim