Lübnan'ın Çöp Sorununu Türkiye Çözecek

28.08.2015 14:15
Lübnan'ın Çöp Sorununu Türkiye Çözecek
Lübnan'da kitlesel gösterilere neden olan çöp sorunu için Türkiye devrede. Başbakan Davutoğlu'nu arayan Lübnan Başbakanı Tammam Selam'ın isteği üzerine Türkiyeli uzmanlar Beyrut'a gidecek.

Üst üste yaşadığı siyasal krizlere bir de toplanamayan çöp sorunu eklenen Lübnan, çözüm için Türkiye'nin yardımını istedi. 

Devlet Başkanı seçilemeyen, Parlamentosu toplanamayan, zamanı geldiği halde genel seçim yapamayan ve kutuplaşmanın had safhaya geldiği Lübnan'ın Başbakanı Tammam Selam, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu arayarak, çöp sorununun çözümü için Türkiye'nin tecrübe ve kapasitesinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Başbakanlık kaynaklarına göre, Davutoğlu, her türlü teknik yardımı vermeye hazır olduklarını söyledi ve en kısa sürede Çevre Bakanlığı'ndan teknik bir heyetin Beyrut'a gönderileceğini söyledi.

Temmuz ayında ülkenin başkenti Beyrut’ta ana çöp toplama merkezinin alternatifi bulunmadan kapatılmasıyla çöp sorunu başlamıştı.  Sokaklarda biriken çöpler, bazı yerlerde yakılarak yok edilmeye çalışılıyor ya da denize dökülüyor. Bütün bunlar sağlık açısından ciddi sorunlar yaratmaya başlayınca, sosyal medya üzerinden örgütlenen barışçıl gösteriler düzenleme amacındaki sivil inisiyatif  ‘Kokuyorsunuz’ hareketi, yaklaşık 25 bin kişiyle 22 Ağustos 2015 Cumartesi günü sokağa çıkmış, polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim