Lübnan’dan Hizbullah’a Dön Çağrısı

20.06.2013 16:21
Lübnan’dan Hizbullah’a Dön Çağrısı
Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Hizbullah’a Suriye’deki faaliyetlerini durdurup Lübnan’a dönmesi çağrısında bulundu.

HAKSÖZ-HABER

Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Hizbullah’a Suriye’deki faaliyetlerini durdurup Lübnan’a dönmesi çağrısında bulundu.

Es-Sefir gazetesiyle yaptığı röportajda Süleyman “Hizbullah’ın Suriye’de bulunmasına karşı olduğunu çünkü bu durumun Lübnan’da büyük gerilime yol açtığı”nı söyledi.

Hizbullah genel sekreteri Hasan Nasrullah’ın Kusayr’dan sonra Suriye rejiminin ihtiyaç duyduğu her yerde olacaklarını söylemesinin ardından Hizbullah savaşçılarının Halep’e yönelik kuşatma kampanyasına destek verdiklerine dair iddialar yoğunlaşmıştı.

Mişel Süleyman, Hizbullah’ın Halep savaşına dâhil olmasının çok sayıda cenaze anlamına geleceğini ve bunun da Lübnan’da tansiyonu bir hayli yükselteceği uyarısında bulundu.

“Daha önce direnişi korumanın çok önemli olduğunu söylemiştim fakat ben aynı zamanda onları kendilerinden de korumak durumundayım” dedi ve “Hizbullah’ın yanlış yaptığını gördüğümde onları uyarırım” diye ekledi.

Lübnan’da bilhassa Trablus’ta Alevilerin yoğun yaşadığı Cebeli Muhsin ve yakınındaki Sünni yerleşim birimi Bab et-Tebane bölgesinde yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Bu hafta ayrıca güneyde, Sayda şehrinde Hizbullah karşıtı âlim Ahmed el-Esir taraftarlarıyla Hizbullah destekçileri arsında çıkan çatışmada bir kişi öldürülmüştü. 

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim