1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan’da Suriye Gerginliği: 7 Ölü
Lübnan’da Suriye Gerginliği: 7 Ölü

Lübnan’da Suriye Gerginliği: 7 Ölü

Lübnan'da Suriyeli göstericilere destek için düzenlenen gösteri çatışmaya dönüştü.

18 Haziran 2011 Cumartesi 13:45A+A-

Lübnan ordusu, ülkenin kuzeyinde Suriye'deki göstericilere destek amaçlı düzenlenen gösterilerin ardından iki farklı grup arasında çıkan olayları bastırmak için bölgeye asker gönderdi.

Trablus kentine gelen askerler, burada kontrol noktaları oluşturarak bazı ev ve arabalarda arama gerçekleştirdi. Askerler, kentin Sünnilerin yaşadığı Bab'ül Tabbane Mahallesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile aynı mezhepten olanların yaşadığı Cebel Muhsin Mahallesi'ni kontrol ediyor.

İki farklı mahalle halkı arasında zaten uzun süredir var olan gerginlik, dün Trablus'un Nur Meydanı'nda Suriyeli göstericilere destek için bir gösteri düzenlenmesiyle çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin açıklamalarına göre sokaklarda yaşanan çatışmalarda aralarında bir çocuk ve bir askerin de olduğu 4 ila 7 arasında kişi hayatını kaybetti. Çatışmalarda en az 48 kişi de yaralandı.

Lübnan ordusu, askerleri gönderdikten sonra yaptığı açıklamada "durumun normale döndüğünü" bildirildi.

Suriye'de yaşanan olaylar, komşu Lübnan'da da yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz ay da Lübnan'ın kuzeyindeki Tel Kelah köyüne askerlerden kaçan çok sayıda Suriyeli sığınmıştı.

HABERE YORUM KAT