1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan'da Otelde Patlama
Lübnan'da Otelde Patlama

Lübnan'da Otelde Patlama

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir otelde, güvenlik birimlerinin aranan bir kişiyi yakalamak için baskın yaptığı sırada patlama meydana geldi. Saldırıyı "Özgür Baalbek Sünniler Tugayı" üstlendi.

A+A-

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, emniyet birimlerinin aranan bir kişiyi yakalamak için Ravşa semtindeki bir otele baskın düzenleyeceği sırada, otelin odalarından birinde patlama oldu.

Patlamadan sonra silah seslerinin duyulduğunu ifade eden kaynaklar, olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Öte yandan AA'ya konuşan görgü tanıkları ise patlamanın ardından otelin dördüncü katındaki odada yangın çıktığını bir kişinin camdan kaçmaya çalıştığını ifade etti.

Çok sayıda ambulans ve itfaiye aracının bölgeye sevk edildiği olayda ölü ve yaralı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Saldırıyı "Özgür Baalbek Sünniler Tugayı" üstlendi

Başkent Beyrut'taki bir otelde, güvenlik birimlerinin aranan bazı kişileri yakalamak için yapacağı baskın sırasında gerçekleştirilen intihar saldırısını, "Özgür Baalbek Sünniler Tugayı" adlı örgüt üstlendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Beyrut'un Ravşa semtindeki "Le Duroy" adlı otelde, emniyet birimlerinin aranan bazı kişileri yakalamak için baskın yapacağı sırada, otelde kalan bir kişi intihar saldırısı gerçekleşti.  

Otelde, iki intihar bombacısının bulunduğunu belirten kaynaklar, saldırganlardan birinin baskından hemen önce üstündeki patlayıcısı infilak ettirdiğini, diğerinin ise tutuklandığını bildirdi.

"Özgür Baalbek Sünniler Tugayı" adlı örgüt, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, olayı üstlendi. Açıklamada, bir örgüt üyesinin öldüğü belirtilirken, diğerinin ise kaçmayı başardığı iddia edildi.

2'si ağır 11 yaralı 

Lübnan Kızılhaçı, olayda 7 sivil ve  2'si ağır olmak üzere 4 emniyet mensubunun yaralandığını duyurdu.   

Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçiliği'ne birkaç metre mesafede gerçekleşen olay sonrası, Lübnan ordusu bölgeyi abluka altına aldı.

Eylemcinin hedefi otel değildi

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Maşnuk, başkent Beyrut'taki bir otelde düzenlenen intihar saldırısının hedefinin otel olmadığını, eylemcinin güvenlik güçlerinin baskın yapmaya hazırlandığını fark edip, üstündeki patlayıcı erken infilak ettirdiğini söyledi.

Maşnuk, olay yerindeki incelemelerinin ardından, Lübnan'ın resmi haber ajansı NNA'ya yaptığı açıklamada, patlamanın "önalıcı saldırı" olduğunu söyledi. Güvenlik birimlerinin baskın yapacağını fark eden eylemcinin harekete geçtiğini belirten Maşnuk, patlamanın hedefinin aslında başka bir yer olduğunu ifade etti. 

Saldırının faillerinin Suudi Arabistan vatandaşı oldukları yönünde Lübnan basınında çıkan haberlere ilişkin NNA'ya açıklama yapan Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçiği yetkilileri ise "Medyada yer alan iddialarla ilgili olarak Lübnan makamlarıyla irtibata geçtik. Oteldeki kişilerin kullandığı kimliklerin sahte olup olmadığını araştırıyoruz" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT