1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan'da Çatışma: 15 Ölü
Lübnanda Çatışma: 15 Ölü

Lübnan'da Çatışma: 15 Ölü

Lübnan'da Esed rejimine karşı duruşuyla bilinen Şeyh Ahmed Esir taraftarlarıyla ordu birliklerinin çatışmasında 15 kişi öldü.

A+A-

Lübnan'da Esed rejimine karşı duruşuyla bilinen Şeyh Ahmed Esir taraftarlarıyla ordu birlikleri arasında dün akşam yaşanan çatışmada ölü sayısı 15'ye yükseldi. 

Alınan bilgiye göre, Sayda kentinin Abra bölgesinde, İmam Esir taraftarı İsam el-Arifi adındaki şahıs, askerler tarafından ruhsatsız silah taşıdığı gerekçesiyle tutuklandı. Şeyh Esir'in girişimlerine rağmen el-Arifi serbest bırakılmadı. Lübnan ordusunu Hizbullah'ın saflarında yer almakla suçlayan Esir taraftarları ise saldırıyı gerçekleştirdi. Saldırıda Şeyh Esir taraftarı 1 kişi öldü, 10'dan fazla kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman İçişleri Bakanı Mervan Şerbel ve Genelkurmay Başkanı Can İmad Kahveci ile toplantı gerçekleştirerek, saldırganların derhal bulunması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Süleyman'ın ''Ordu, halk desteğini almış tarafsız bir kurumdur. Kendisine saldıranları bastırması için tüm siyasi destek kararlı bir şekilde arkasındadır'' ifadesine yer verildi. 

Olayın ardından ordu birlikleri bölgede, Şeyh Esir'i ve olaya karışanları tutuklamak için geniş çaplı operasyon başlattı. Görgü tanıkları, şehirden şiddetli çatışma seslerini geldiğini ve Sayda-Beyrut yolunun ulaşıma kapatıldığını aktardı. 

Öte yandan Şeyh Ahmed Esir bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı görüntülü mesajda, ''İran-Lübnan ordusu tarafından ağır silahlarla saldırıya uğruyoruz. Sokaklara çıkın ve onları engelleyin. Tüm onurlu Lübnan çocuklarını İran'ın güdümüne girmiş ordudan istifa etmeye çağırıyorum'' dedi. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum