Lübnan İçişleri Bakanından Hizbullah'a Eleştiri

25.03.2015 11:09
Lübnan İçişleri Bakanından Hizbullah'a Eleştiri
Lübnan İçişleri Bakanı el-Menşuk, "Hizbullah'ın Suriye’de savaşa girmesinin sonuçlarını bir kenara bırakın, bu başlı başına tarihi bir tartışmayı, ayrılığı beraberinde getirecektir’’ dedi.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat el-Menşuk, Lübnan Hizbullahı'nın Suriye müdahalesini eleştirerek; "Örgütün Suriye’de savaşa girmesinin sonuçlarını bir kenara bırakın, bu başlı başına tarihi bir tartışmayı, ayrılığı beraberinde getirecektir’" dedi.

"Esed rejiminin en az 250 bin Suriye vatandaşını katlettiğini" vurgulayan Menşuk, "Beşşar Esed’in yönetimde kalabilmesi imkansız. Katliamlarına devam etse bile artık Suriye’ye hükmedemez" dedi.

"Şam yönetiminin ne Lübnan ne de Suriye’de nüfuzunun kaldığını" söyleyen Menşuk; "Şu an konuşan İranlılardır" ifadelerini kullandı.

"Lübnan hükümetinin ülkeyi bu ateşin içine düşmekten koruduğunu" söyleyen Menşuk, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsel bölgesi dışında sıcak bir temas bölgesinin bulunmadığını belirtti.

Çatışmalardan Hizbullah militanlarının sorumlu olduğunu ifade eden Menşuk; ‘’Sınırdaki mülteci kamplarının farklı nedenler öne sürerek içeriye taşınmasını reddettiler. Suriyelilerin Arsel’den ayrılarak Bekaa’daki kampa yerleşmeye zorlanıyor ancak bunun için de maddi destek şart. Kuveyt’teki donörler toplantısında bu ihtiyacı gidermeye çalışacağız’’ dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca da, Özgür Suriye Ordusu’nun sadece Esed rejimine değil, İran işgali ve IŞİD’e karşı da savaştığını" belirtmiş, "Esed’in sadece İran’ın planlarını uygulayan bir icra müdürü olduğunu" söylemişti. Hoca,"İran’ın artık daha fazla Esed’i taşıyamayacağını ve gün gelince Nuri el-Maliki gibi onu yalnız bırakacağını" ifade etmişti. (AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim