Lübnan 29'uncu Kez Cumhurbaşkanını Seçemedi

30.09.2015 17:23
Lübnan 29'uncu Kez Cumhurbaşkanını Seçemedi
Lübnan parlamentosundaki cumhurbaşkanlığı seçimi, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için 21 Ekim'e ertelendi. Parlamentodaki gruplar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle, Lübnan 29'uncu kez Cumhurbaşkanını seçememiş oldu.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 29'uncu oturumda da 128 sandalyeli mecliste toplantı yeter sayısı olan 86 kişiye ulaşılamadığını, bu nedenle oylamanın 21 Ekim tarihine ertelendiğini bildirdi.

Mecliste Hizbullah ve ortakları ile muhalifleri 14 Mart Hareketi'nin sandalye sayılarının birbirine yakın olması ve özellikle Suriye'deki savaştan sonra daha da derinleşen "siyasi kutuplaşma" seçimi zorlaştırıyor.

Mayıs 2014'ten beri Cumhurbaşkanı seçilemiyor

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın görev süresi, geçen yıl 25 Mayıs'ta dolmuştu. Parlamentoda seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise 65 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Ancak gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle meclis uzun süredir yeni cumhurbaşkanını seçemiyor.


Lübnan'da 1943'te varılan milli mutabakata göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından belirleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.

Öte yandan, sivil toplum örgütlerinden az sayıda kişi, parlamento girişine giden yollardan birinde cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleşmesi talebiyle gösteri düzenledi, emniyet güçleri ise bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Semir Caca ile Ulusal Direniş Cephesi Milletvekili Henry Hilu hala resmi adayken, resmi olarak açıklanmayan Ulusal Özgürlük Hareketi lideri Mişel Avn'ın da güçlü bir aday olduğu belirtiliyor.

 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim