1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Linç Edildiği İddia Edilen Askeri Darbeci Komutan Vurmuş!
Linç Edildiği İddia Edilen Askeri Darbeci Komutan Vurmuş!

Linç Edildiği İddia Edilen Askeri Darbeci Komutan Vurmuş!

Arkadaşları darbe kalkışması sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde yaşamını yitiren er Kurtuluş Kaya'nın halka ateş etmediği için komutanı tarafından vurulduğunu söylüyor.

A+A-

kurtulus_kaya.jpg

Sabah’ta yer alan habere göre, 15 Temmuz darbe kalkışması gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde linç edildiği ileri sürülen er Kurtuluş Kaya’nın halka ateş etmeyi reddetdiği için komutanı tarafından vurularak öldürüldüğü söyleniyor.

İstanbul'daki Kuleli Askerî Lisesi Lojistik Destek Komutanlığı emrinde kantinci olarak görev yapan Kaya'nın nasıl katledildiğiyle ilgili detayları aynı komutanlıkta askerlik yapan koğuş arkadaşları anlattı.

“Binbaşı Taştan’ın Yaptığını Düşünüyorum”

Er İsmail Yurdakul ifadesinde “Önce tatbikat alarmı verdiler. Akşam 8-9 sıralarında Boğaz Köprüsü'ne götürüp yolu kestirdiler. Koğuş arkadaşım Kurtuluş Kaya gözünden vurularak yere düştü. Binbaşı Ahmet Taştan halka sıkıyordu. Fakat biz de kaçmayı denesek bizi de vuracaktı. Bunu Binbaşı Ahmet Taştan'ın yaptığını düşünüyorum. Gözlerini kan bürümüştü. İnsan evladı değiller. Ben korkudan silahımı alarak geri çekildim.” dedi.

“Ateş Etmezsek Bizi Vuracağını Söyledi”

Er Mehmet Emre ise aynı şekilde kışladan çıkarıldıklarını anlattı. Beylerbeyi Sarayı önünde trafiği kestiklerini söyleyen Emre, Binbaşı Taştan'ın polisle tartışıp havaya ateş açtığını söyledi. Sonrasında Boğaziçi Köprüsü'nde durup yolu kestiklerini söyleyen Emre, “Motosikletli bir kişi askerleri geçmeye çalıştı. Binbaşı Ahmet Taştan taradı. Yine Binbaşı Taştan ateş etmemizi, etmezsek bizi vuracağını söyledi. Arkadaşımız Kurtuluş'u emre uymadığı için komutanın vurduğunu duyduk. Sabah silahlarımızı bırakıp teslim olduk.” ifadelerini kullandı.

“Ölümüne Halka Ateş Ediyorlardı”

Er Adem Buruk da şu ifadeleri kullandı: “(Beylerbeyi Sarayı önünde) Yarbay Turgay Ödemiş, Binbaşı Ahmet Taştan birlikte ölümüne halka ateş ediyorlardı. Gece saat 1 buçuk 2 sularında arkadaşımız Kurtuluş gözünden vurularak düştü. Polis ise bizi vurmaya çalışsa vururdu ama polis ateş açmıyordu. Komutan hiç gelip ne oldu diye bakmadı bile. Biz geri çekildik, rütbeliler ise arkaya geçip rütbelerini söküyordu.”.

kurtulus_kaya_ailesi.jpg“İşin Peşini Bırakmayacağım”

Oğlunun asker arkadaşlarının sosyal medyada da benzer ifadeler yazdığını söyleyen Çankırı Germece köyünden baba Satılmış Kaya, “Onu tatbikat var diyerek alıp götüren komutanların hepsinden davacı olacağım. Ve bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağım.” dedi.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum