1. HABERLER

  2. HABER

  3. Libya'ya Uluslararası Müdahale An Meselesi
Libyaya Uluslararası Müdahale An Meselesi

Libya'ya Uluslararası Müdahale An Meselesi

Fransız hükümeti sözcüsüne göre Libya'ya askeri müdahale “saatler içinde” gerçekleşecek ve Fransa bu harekatta başı çekecek.

18 Mart 2011 Cuma 11:31A+A-

Fransa'dan gelen bu açıklama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edişini izliyor.

Konsey, uçuşa yasak bölgenin korunması amacıyla Libya uçaklarına saldırı dahil "her türlü gerekli önlemi" onaylayan bir karar aldı.

Paris'teki BBC muhabiri, hükümet sözcüsü François Baroin'ın bu sabah bir radyoya verdiği mülakatta Libya'ya yönelik hava saldırılarına "saatler kaldığını" söylediğini bildiriyor.

Bağımsız kaynaklarca doğrulanmamış haberlere göre Libya'ya saldırılar dört İngiliz Tornado ve dört tane de Fransız Mirage uçağıyla başlayacak.

Fransa, kriz patlak verdiğinden bu yana Kaddafi rejimine karşı uluslararası müdahale çağrılarının başını çekiyor ve askeri planda Fransız ordusunun hazır olduğunu söylüyordu.

Cumhurbaşkanı Sarkozy geçtiğimiz günlerde Albay Muammer Kaddafi'nin radar sistemleri ve sığınaklarını hedefleyen "cerrahi bir müdahaleden" bahsetmişti.

Fakat Fransa hükümeti aynı zamanda Kaddafi'ye bağlı kara güçlerine yönelik hava saldırılarını da bertaraf etmiyor.

Fransa, Libya operasyonunda Korsika'daki üslerini kullanacak.

"Karar, Sarkozy'nin zaferi"

BBC Paris muhabiri Christian Fraser, Libya konusunda BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan kararın Cumhurbaşkanı Sarkozy için büyük bir siyasi kazanım olduğunu söylüyor.

Sarkozy hükümeti bundan önce Tunus'taki ayaklanmaya destek vermediği için eleştirilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, 'sivilleri ve sivillerin yaşadığı bölgeleri korumak amacıyla' Libya'da uçuşa yasak bölge oluşturulmasını ve işgal dışında 'gerekli tüm seçeneklere başvurulmasını' öngören karar tasarısını 15 üyeden 10'unun verdiği destekle onayladı.

İngiltere, Fransa ve Lübnan'ın sunduğu ve ABD'nin de destek verdiği tasarının oylanması esnasında beş üye çekimser kaldı. Konsey kararlarını veto yetkisi bulunan daimi üyeler Rusya ve Çin'in yanı sıra Hindistan, Almanya ve Brezilya da çekimser oy kullandılar.

Arap Birliği de Kaddafi'ye bağlı güçlerin isyancılara hava saldırısı düzenlemesini önlemek için Libya üzerinde uçuşların yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

Kaddafi güçleri, isyancıların elindeki bazı kasabaları geri aldıktan sonra, Libya muhalefetinin kalesi konumundaki bir milyon nüfuslu Bingazi'yi tehdit etmeye başlamıştı.

Birleşmiş Milletler'den çıkan karar Bingazi'de havai fişeklerle karşılandı. Sokaklarda sevinç gösterileri yapan muhalifler, sık sık havaya ateş açtı.

'Pazar'a kadar Libya'ya saldırı başlayabilir'

Libya'ya düzenlenebilecek hava saldırılarına ilk aşamada ABD'nin katılmayacağı düşünülüyor. Bununla birlikte, İngiliz ve Fransız uçaklarının Arap müttefiklerinden lojistik destek alacağı belirtiliyor.

Amerikalı yetkililer Pazar gününe kadar Kaddafi'nin hava gücüne saldırıların başlayabileceğini söyledi.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, Konsey kararını "Libyalılara birbirlerini öldürme çağrısı" olarak niteledi. Kaim, "Libya'nın bütünlüğünü ve istikrarını tehdit eden bu karar uluslararası toplumun saldırganlığını ortaya koyuyor" dedi.

Libya lideri Kaddafi de oylamanın hemen öncesinde Portekiz televizyonuna yaptığı açıklamada, "Dünya çıldırırsa biz de çıldırırız" dedi.

Muammer Kaddafi, Libya televizyonundan da Bingazi halkına seslendi. Kaddafi konuşmasında "hain" ve "köpeğin evlatları" olarak nitelediği isyancılara evlerine dönme çağrısında bulundu ve silah bırakanların affedileceğini belirtti.

İsyancı liderleri ise Kaddafi'nin tehditlerinden yılmayacaklarını söyledi.

(BBC)

HABERE YORUM KAT