1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'dan Dakika Dakika Ayrıntılar... CANLI YAYIN
Libyadan Dakika Dakika Ayrıntılar... CANLI YAYIN

Libya'dan Dakika Dakika Ayrıntılar... CANLI YAYIN

Koaliyon güçlerinin Libya'ya müdahalesi sürüyor. İşte gelişmeler...

25 Mart 2011 Cuma 17:39A+A-

26 Mart Cumartesi

15:00- Özgür-Der, Batılı Güçlerin Libya Saldırısını Fatih'te Protesto Etti

Batılı güçlerin Libya'ya müdahalesini protesto eden Özgür-Der mensupları, özgürlük ve adalet için hem diktatörlükle hem de emperyalizmle mücadele etmek gerektiğini vurguladılar.

Bugün 14.00'te Fatih Saraçhane Parkı'nda toplanan Özgür-Der mensupları, Batılı güçlerin Libya'ya müdahale etmesinin meşru olmadığını ifade ettiler. Protesto eyleminde "Libya Halkının Yanında; Diktatörlüğün de Emperyalizmin de Karşısındayız!" yazılı bir pankart açan Özgür-Der mensupları, Afganistan ve Irak halklarının katillerinin Libya halkına dost olamayacağını belirttiler.
 
10:00 - Rus İstihbaratı: Kara Harekatı Nisanda

Rusya istihbaratından üst düzey bir yetkili, Libya'da koalisyon güçlerinin kara harekatının nisan başında başlayabileceğini açıkladı. Ria Novosti'ye açıklamada bulunan kaynak, "Farklı kanallardan elde ettiğimiz bilgilere göre ABD ve İngiltere öncülüğündeki NATO ülkeleri Libya'da nisan ayında kara harekatına başlayacak" dedi.

"İttifak güçleri Kaddafi rejimini hava ve füze saldırıları ile devirmede başarısız olursa, tüm veriler kara harekatının başlayacağını gösteriyor" tespitinde bulunan kaynak, Libya'da bu senaryonun geçerli olması durumunda kara harekatının nisan sonu ya da mayıs başında başlayabileceğini belirtti.

09:10 - NATO'nun Libya Komutanı Kanadalı

NATO'nun Libya'daki misyonunun komutanlığını, Kanadalı Korgeneral Charles Bouchard'ın devralacağı açıklandı. Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, bugün yaptığı açıklamada, Bouchard'ın ittifakın Libya'daki askeri harekatına öncülük etmek üzere atandığını söyledi.

08:00 - "Libya, İsyancılarla Görüşmeye Hazır"

Eski Libya Başbakanı Abdulati El Ubeydi, ülkesinin Libyalı isyancılarla görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Afrika Birliği'nin Libya'daki krizin sona erdirilmesiyle ilgili Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yapılan toplantısına katılan Libya heyetinin üyesi Ubeydi, ülkesinin muhalif isyancılarla görüşmeye, seçimlerin yapılması olasılığı dahil olmak üzere siyasi reformları kabul etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Ubeydi, Libya'daki şiddet olaylarının, yabancıların aracılık etmesiyle "aşırı uçlar" tarafından çıkarıldığını iddia etti. Afrika Birliği'nden bir yetkili, Libya'da demokratik seçimlerin yapılabilmesine öncülük etmesi için geçiş süreci önerisinde bulunmuştu.

***

25 Mart Cuma

13:00 - NATO İzmir'deki Üssü Kullanacak!

Komutayı devralan NATO, Libya'ya yönelik operasyonlarda İzmir'deki üssün de kullanılacağını açıkladı. Üssün komuta merkezi olacağı belirtildi.

NATO kaynakları, operasyonun gelecek haftadan itibaren bütünüyle İttifak'ın komutasına geçmiş olacağını ifade etti.

11:20 - İHH Gönüllü Doktor Arıyor

Bingazi kentinde bulunan yaklaşık 50 yaralının tahliyesi için tüm resmi girişimler başlatıldı. İHH İnsani Yardım Vakfı Libya'da tedavisi mümkün olmayan ağır yaralıların Türkiye'ye acil bir şekilde getirilmesi için bir gemi kiraladı. Yaralıları getirmek için gönüllü doktorlara ihtiyaç var. Anestezist, genel cerrah ve acil pratisyen hekimler, bu gemide gönüllü olarak görev alabilirler. Yaralıları Libya'dan tahliye etme çalışmasına katılmak isteyen doktorlar İHH'ya başvurabilirler.

10:15 - Bingazi'de Büyük Cuma

Bingazi'de bugün tüm camilerin kapatılacağı ve Cuma namazının mahkeme meydanında topluca kılınacağı belirtildi.

09:15 - Fransız ve İngiliz Uçaklar Gece Boyunca Libya'yı Vurdu

Yetkililer, Fransız ve İngiliz savaş uçaklarının dün gece Libya'ya koordineli hava saldırısı çerçevesinde Ecdebiye kenti çevresindeki hedefleri vurduğunu açıkladı.

Fransa Genelkurmay Başbakanı Edouard Guillaud, bir savaş uçağının bir topçu bataryasını imha ettiğini söyledi. İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, Tornado GR4 tipi uçakla, Libya'daki zırhlı araçlara güdümlü füzeler atıldığını anlattı.

***

 

24 Mart Perşembe

21:00 - Davutoğlu: Operasyon NATO'ya Devrediliyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin taleplerinin karşılandığını, operasyonun NATO'ya devredileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da görev yapan NATO deniz gücünde TSK deniz unsurlarının yer almasını öngören tezkerenin Meclis Genel Kurulu'nda kabulünün ardından Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile Libya'daki operasyon ile ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Türkiye'nin taleplerinin karşılandığını söyleyen Davutoğlu, operasyonun en kısa zamanda NATO'ya devredileceğini söyledi.

20:00 - Tezkere Kabul Edildi

Libya'daki NATO deniz gücünde Türkiye'nin de görev almasını öngören Başbakanlık Tezkeresi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Şu an 5 ülkede askeri bulunan Türkiye, Libya'ya da askeri güç gönderiyor.

Hükümet, Libya'daki uluslararası güce katılmak üzere Meclis'ten 1 yıllığına izin aldı. Bu konudaki tezkere, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tezkerenin ardından, "Muhalefetin tavrı olumluydu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı tezkerede Türkiye'nin katkısının çok boyutlu olacağı vurgulandı.

12:55 - Kaddafi'nin Tankları Misrata'da

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı tankların Misrata kentine girdiği bildirildi. Yerel kaynaklar, Kaddafi'ye bağlı güçlerin kent limanının kontrolünü ele geçirdiğini ve buradan kaçmaya çalışan binlerce yabancı işçinin mahsur kaldığı belirtildi.

12: 00 - Libya: Siviller Ölüyor

Libya resmi haber ajansı Jana, verdiği haberde, uluslararası koalisyonun dün akşam Libya'nın başkenti Trablus'un doğu banliyösüne düzenlediği hava saldırılarında "önemli sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini" duyurdu.

Jana, bombardımanın ölü ve yaralıları enkaz altından çıkarmaya çalışan kurtarma ekiplerini de vurduğunu da belirtti.

11:15 - Arap Destekli NATO Formülü

Brüksel'de gündeme gelen uzlaşma formülü, NATO'nun operasyonlarda kilit rol oynayacağı, ancak kararların hem batıdan hem de Arap ülkelerinden dışişleri bakanlarının temsil edileceği bir siyasi komisyonca alınmasını öngörüyor. Türkiye'nin olumlu baktığı anlaşılan bu fikre İspanya da destek verdi.

Uçuşa yasak bölge operasyonuna muhalefet eden Almanya ise, burada rol almak yerine, NATO'nun Afganistan'daki operasyonlarına destek vererek müttefiklerini rahatlatmaktan yana.

11:00 - Komuta Karmaşası Devam Ediyor

NATO'nun harekatın komutasını devralıp devralmayacağı, ittifakın Brüksel'de dün yaptığı üçüncü toplantıda da çözülemedi.

Türkiye Brüksel'deki toplantıda, NATO'nun sivil ölümleriyle sonuçlanabilecek bir operasyonu devralmaması gerektiğini dile getirdi. Türkiye NATO'nun ayrıca, bir yandan koalisyon güçleri Libya'daki hedefleri bombalarken, uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlememesi gerektiğini savundu.

10:30 - Gül'den Kaddafi'ye: Bir An Önce Bırak, Ülkeni Talan Ettirme!

Cumhurbaşkanı Gül, Libya'ya yönelik operasyonun kısa süre içerisinde daha fazla kan dökülmeden sona ermesi gerektiğini söyledi. Bunun Libya halkı açısından çok önemli olduğunu belirterek Kaddafi'ye görevi bırakması çağrısında bulundu. Saddam Hüseyin örneğini ve Irak'ta yaşananları hatırlattı. Gül, Fransa'yı ima ederek bazı ülkelerin fırsatçılık peşinde koştuğunu da vurguladı.

10:20 – Trablus'ta Şiddetli Patlamalar

ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğündeki harekatın 5'inci gecesinde Trablus'ta şiddetli patlama sesleri duyuldu. Görgü tanıkları başkent Trablus'daki askeri üs yakınlarından dumanlar yükseldiğini aktardı. Ancak üssün vurulup vurulmadığı henüz bilinmiyor.

Öte yandan Kaddafi güçlerinin isyancıların ülkenin batısındaki tek direniş noktası olan Misrata'yı topçu ateşine tuttuğu yönünde haberler alındı. Ancak Libya Dışişleri Bakanı, Misrata'ya yönelik bir operasyonlarının söz konusu olmadığını dile getirdi.

10:00 - Libya Bombandı, Onlar Para Bastı

Libya'ya saldıran ABD, İngiliz, İtalyan ve Kanada'ya savaş malzemesi sağlayan şirketlerin hisseleri tavan yaptı.

Birleşmiş Milletler güçlerinin Libya'ya askeri müdahaleyi başlatması piyasalarda bir istikrarsızlığa yol açmazken dünyadaki dev savunma sanayi ve silah şirketlerini de her anlamda olumlu etkiledi.

Cumhuriyet'in haberine göre, ABD borsası tekrardan 12 bin puanın üzerine çıktı, büyük silah şirketlerinin hisse senetlerinde üç işlem gününde yüzde 6'yı aşan artışlar yaşandı.

HABERE YORUM KAT