1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'dan Dakika Dakika Ayrıntılar...
Libyadan Dakika Dakika Ayrıntılar...

Libya'dan Dakika Dakika Ayrıntılar...

Koaliyon güçlerinin Libya'ya müdahalesi sürüyor. İşte gelişmeler...

24 Mart 2011 Perşembe 09:07A+A-

25 Mart Cuma

13:00 - NATO İzmir'deki Üssü Kullanacak!

Komutayı devralan NATO, Libya'ya yönelik operasyonlarda İzmir'deki üssün de kullanılacağını açıkladı. Üssün komuta merkezi olacağı belirtildi.

NATO kaynakları, operasyonun gelecek haftadan itibaren bütünüyle İttifak'ın komutasına geçmiş olacağını ifade etti.

11:20 - İHH Gönüllü Doktor Arıyor

Bingazi kentinde bulunan yaklaşık 50 yaralının tahliyesi için tüm resmi girişimler başlatıldı. İHH İnsani Yardım Vakfı Libya'da tedavisi mümkün olmayan ağır yaralıların Türkiye'ye acil bir şekilde getirilmesi için bir gemi kiraladı. Yaralıları getirmek için gönüllü doktorlara ihtiyaç var. Anestezist, genel cerrah ve acil pratisyen hekimler, bu gemide gönüllü olarak görev alabilirler. Yaralıları Libya'dan tahliye etme çalışmasına katılmak isteyen doktorlar İHH'ya başvurabilirler.

10:15 - Bingazi'de Büyük Cuma

Bingazi'de bugün tüm camilerin kapatılacağı ve Cuma namazının mahkeme meydanında topluca kılınacağı belirtildi.

09:15 - Fransız ve İngiliz Uçaklar Gece Boyunca Libya'yı Vurdu

Yetkililer, Fransız ve İngiliz savaş uçaklarının dün gece Libya'ya koordineli hava saldırısı çerçevesinde Ecdebiye kenti çevresindeki hedefleri vurduğunu açıkladı.

Fransa Genelkurmay Başbakanı Edouard Guillaud, bir savaş uçağının bir topçu bataryasını imha ettiğini söyledi. İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, Tornado GR4 tipi uçakla, Libya'daki zırhlı araçlara güdümlü füzeler atıldığını anlattı.

 
***
 

24 Mart Perşembe

21:00 - Davutoğlu: Operasyon NATO'ya Devrediliyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin taleplerinin karşılandığını, operasyonun NATO'ya devredileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da görev yapan NATO deniz gücünde TSK deniz unsurlarının yer almasını öngören tezkerenin Meclis Genel Kurulu'nda kabulünün ardından Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile Libya'daki operasyon ile ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Türkiye'nin taleplerinin karşılandığını söyleyen Davutoğlu, operasyonun en kısa zamanda NATO'ya devredileceğini söyledi.

20:00 - Tezkere Kabul Edildi

Libya'daki NATO deniz gücünde Türkiye'nin de görev almasını öngören Başbakanlık Tezkeresi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Şu an 5 ülkede askeri bulunan Türkiye, Libya'ya da askeri güç gönderiyor.

Hükümet, Libya'daki uluslararası güce katılmak üzere Meclis'ten 1 yıllığına izin aldı. Bu konudaki tezkere, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tezkerenin ardından, "Muhalefetin tavrı olumluydu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı tezkerede Türkiye'nin katkısının çok boyutlu olacağı vurgulandı.

12:55 - Kaddafi'nin Tankları Misrata'da

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı tankların Misrata kentine girdiği bildirildi. Yerel kaynaklar, Kaddafi'ye bağlı güçlerin kent limanının kontrolünü ele geçirdiğini ve buradan kaçmaya çalışan binlerce yabancı işçinin mahsur kaldığı belirtildi.

12: 00 - Libya: Siviller Ölüyor

Libya resmi haber ajansı Jana, verdiği haberde, uluslararası koalisyonun dün akşam Libya'nın başkenti Trablus'un doğu banliyösüne düzenlediği hava saldırılarında "önemli sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini" duyurdu. 

Jana, bombardımanın ölü ve yaralıları enkaz altından çıkarmaya çalışan kurtarma ekiplerini de vurduğunu da belirtti.

11:15 - Arap Destekli NATO Formülü

Brüksel'de gündeme gelen uzlaşma formülü, NATO'nun operasyonlarda kilit rol oynayacağı, ancak kararların hem batıdan hem de Arap ülkelerinden dışişleri bakanlarının temsil edileceği bir siyasi komisyonca alınmasını öngörüyor. Türkiye'nin olumlu baktığı anlaşılan bu fikre İspanya da destek verdi.

Uçuşa yasak bölge operasyonuna muhalefet eden Almanya ise, burada rol almak yerine, NATO'nun Afganistan'daki operasyonlarına destek vererek müttefiklerini rahatlatmaktan yana.

11:00 - Komuta Karmaşası Devam Ediyor

NATO'nun harekatın komutasını devralıp devralmayacağı, ittifakın Brüksel'de dün yaptığı üçüncü toplantıda da çözülemedi.

Türkiye Brüksel'deki toplantıda, NATO'nun sivil ölümleriyle sonuçlanabilecek bir operasyonu devralmaması gerektiğini dile getirdi. Türkiye NATO'nun ayrıca, bir yandan koalisyon güçleri Libya'daki hedefleri bombalarken, uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlememesi gerektiğini savundu.

10:30 - Gül'den Kaddafi'ye: Bir An Önce Bırak, Ülkeni Talan Ettirme!

Cumhurbaşkanı Gül, Libya'ya yönelik operasyonun kısa süre içerisinde daha fazla kan dökülmeden sona ermesi gerektiğini söyledi. Bunun Libya halkı açısından çok önemli olduğunu belirterek Kaddafi'ye görevi bırakması çağrısında bulundu. Saddam Hüseyin örneğini ve Irak'ta yaşananları hatırlattı. Gül, Fransa'yı ima ederek bazı ülkelerin fırsatçılık peşinde koştuğunu da vurguladı.

10:20 – Trablus'ta Şiddetli Patlamalar

ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğündeki harekatın 5'inci gecesinde Trablus'ta şiddetli patlama sesleri duyuldu. Görgü tanıkları başkent Trablus'daki askeri üs yakınlarından dumanlar yükseldiğini aktardı. Ancak üssün vurulup vurulmadığı henüz bilinmiyor.

Öte yandan Kaddafi güçlerinin isyancıların ülkenin batısındaki tek direniş noktası olan Misrata'yı topçu ateşine tuttuğu yönünde haberler alındı. Ancak Libya Dışişleri Bakanı, Misrata'ya yönelik bir operasyonlarının söz konusu olmadığını dile getirdi.

10:00 - Libya Bombandı, Onlar Para Bastı

Libya'ya saldıran ABD, İngiliz, İtalyan ve Kanada'ya savaş malzemesi sağlayan şirketlerin hisseleri tavan yaptı.

Birleşmiş Milletler güçlerinin Libya'ya askeri müdahaleyi başlatması piyasalarda bir istikrarsızlığa yol açmazken dünyadaki dev savunma sanayi ve silah şirketlerini de her anlamda olumlu etkiledi.

Cumhuriyet'in haberine göre, ABD borsası tekrardan 12 bin puanın üzerine çıktı, büyük silah şirketlerinin hisse senetlerinde üç işlem gününde yüzde 6'yı aşan artışlar yaşandı.

***

23 Mart Çarşamba

 

23:30 - El Arabiya: Kaddafi'nin karargahına hava saldırısı düzenlendi.

 

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Ecdebiye'deki karargahına hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

El Arabiya televizyonunun haberinde, hava saldırısının daha önce duyurulduğu gibi Kaddafi'nin Trablus'taki değil, Ecdebiye'deki karargahına düzenlendiği belirtildi.

Televizyon daha önce Libya'nın başkenti Trablus'ta, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahına hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

19:25 - "Libya Hava Kuvvetleri Yok Edildi"

İngiliz askeri yetkililer, sürdürülen harekat sonucunda Libya Hava Kuvvetleri'nin savaşma gücünün tamamıyla ortadan kaldırıldığını açıkladı.

İngiliz komutan Greg Bagwell, ülkesinin savaş uçaklarının Libya'ya yönelik operasyonu yürüttüğü İtalya'da gazetecilere açıklamada bulundu.

Bagwell, "Savaşkan bir güç olarak Libya Hava Kuvvetleri ortadan kaldırıldı. Libya'nın hava savunma, komuta ve kontrol sistemleri de büyük zarar gördü ve tamamına yakını devre dışı bırakıldı" diye konuştu.

İngiliz komutan, "Karada sivillere yönelik en ufak bir tehdit sözkonusu olduğunda gereken yanıtı veriyoruz" ifadesini kullandı.

17:35 - Libya tezkeresi meclise geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetleyecek NATO deniz gücünde TSK unsurlarının da görev almasını öngören tezkerenin yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmesinin planlandığını bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, NATO deniz gücünde TSK unsurlarının görev alması konusunda hükümete yetki verilmesini öngören tezkerenin bugün TBMM Başkanlığına sunulmasının beklendiğini belirterek, yarın Genel Kurulda ele alınmasının planlandığını söyledi.

NATO sözcüleri, silah ambargosunu uygulamak için Libya açıklarındaki NATO deniz misyonuna Türkiye'nin de katılacağını açıklamıştı. Toplam 16 savaş gemisi ve denizaltının görev alacağı misyonda Türkiye'den 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek geminin bulunacağını ifade edilmişti. (Zaman)

15:40 - Türkiye NATO Operasyonuna Katılıyor

BM kararı doğrultusunda Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetleme misyonuna Türkiye 5 gemi ve bir denizaltı ile destek verecek. Fransız Haber Ajansı AFP'ye açıklamalarda bulunan NATO sözcüsü Türkiye'nin Libya açıklarına 4 fırkateyn, 1 destek gemisi ve 1 denizaltı göndereceğini duyurdu. NATO'nun yürüteceği silah ambargosunu denetleme operasyonu, 16 savaş gemisi, denizaltılar ve destek gemileri aracılığıyla yürütülecek.

14:45 - Muhalifler Geçici Hükümet Kurdu

Koalisyon güçlerinin Libya'ya hava harekatı sürerken, muhalifler Bingazi'de geçici hükümet kurdu. El Cezire televizyonunun verdiği habere göre hükümetin başına Muhammed Cebril getildi. Cebril, Libya Ulusal Konseyi adına yurtdışı temasları yürütüyordu.

13:50 - Çatışmalar Sürüyor

Hem koalisyon güçlerinin operasyonları hem de Kaddafi'nin saldırıları devam ediyor. Kaddafi güçlerinin bugünkü hedefi, başkentin kuzey-batısında bulunan Zintan kasabası oldu. Reuters'a telefonla bağlanan isyancılar, dün de bombalanan kasabada durumun kritik olduğunu belirtti. Kasaba çevresine yeni güçlerin getirildiği ve tankların saldırıya katıldığı da gelen bilgiler arasında.

Sabah saatlerinde de ülkenin batısında hala isyancıların kontrolünde olan tek kent olan Misrata'da şiddetli çatışmalar yaşandı. Kaddafi'ye bağlı güçler sabahtan itibaren kenti tank ateşine tuttu ancak koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği hava saldırısı sonrasında tank ateşi kesildi. Hastane kaynakları çok sayıda ölü olduğunu, yaralılara müdahalede yetersiz kaldıklarını aktarıyor.

12:45 - Fransız Bakan da "Haçlı Seferi" Dedi

Fransa İçişleri Bakanı, katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Libya'da bir "Haçlı Seferi"ne önderlik ettiğini söyledi.

Programda, ilk hava taarruzunu Fransa'nın gerçekleştirdiği Şafak Yolculuğu Operasyonu'nda Sarkozy'nin doğru bir politika izlediğini savunan Gueant, "Tanrıya şükür ki Cumhurbaşkanımız, Haçlı Seferi'nin önderliğini yaparak önce BM'yi, ardından da Arap Birliği ve Afrika Birliği'ni harekete geçirdi" dedi.

Öte yandan operasyonuna "Haçlı seferi" benzetmesi yapan Rusya Başbakanı Putin'in bu açıklamasının, kendi şahsi görüşü olduğu söyledi. Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, "Haçlı seferi" benzetmesini eleştiren Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in açıklamasının ise Rusya'nın resmi görüşünü yansıttığını söyledi.

11:30 – NATO Libya Açıklarında

NATO, bu sabahtan itibaren Libya açıklarında devriye gezmeye başladı. Gemiler, silah transferini önlemeye çalışıyor.

11:00 – Kaddafi, Koalisyona Meydan Okudu!

Muammer Kaddafi, ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğündeki koalisyonun saldırılarının başlamasından bu yana ilk kez televizyondan halka seslendi ve meydan okudu.

Zaferin sonunda kendilerinin olacağını söyleyen Kaddafi, tüm "İslam ordularını" da kendilerine katılmaya çağırdı. Operasyonu yeni bir Haçlı Seferi olarak niteleyen Kaddafi, bu nedenle tüm İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

10:30 – Türkiye NATO Müdahalesine Onay Verecek mi?

Financial Times'a göre Türkiye, Libya'ya yönelik operasyonun NATO'ya devrine onay verecek ama nihai amacın ne olduğunu bilmek istiyor.

***

22 Mart Salı

18:00 - İngiltere'den 'kara harekatı' iması

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Nick Harvey, Libya'ya yönelik operasyonun ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu kaydederek, bu ülkeye kara birliği konuşlandırma seçeneğinin ihtimal dışı tutulamayacağını söyledi.

Harvey, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Libya'daki operasyonu kastederek, "Bunun ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Libya'ya kara birliği konuşlandırma seçeneği ihtimal dışı tutulamaz" dedi.

Bu arada, İngiltere'de Başbakanlıkta Libya'ya ilişkin ulusal güvenlik konseyi toplantısı yapılıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, anlaşmazlıklar dikkate alındığında NATO'nun Libya'daki operasyonun komutasını devralmasının zor gözüktüğü yorumunu yapıyor. BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Libya'da NATO'nun bazı konularda yetkisi olacağı ancak operasyonu yönetmeyeceği, Afganistan'daki ISAF gibi yeni bir yapı üzerinde anlaşılabileceğini bildiriyor.

Kuenssberg, Başbakanlık kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Brüksel'de toplandığını ancak Türkiye'yi NATO konusunda ikna etmenin zor olması nedeniyle bir anlaşmaya varılmanın zor gözüktüğünü aktardı.

17:00 - ABD Uçağının Düştüğü Kesinleşti

ABD hava kuvvetlerine bağlı F-15E tipi bir avcı-bombardıman uçağının harekat sırasında Libya topraklarına düştüğü bildirildi. ABD Afrika Komutanlığı'nın açıklamasına göre uçaktaki 2 pilot hafif yaralı olarak kurtuldu.

13:30 - Mugabe: Batı, Vampir Gibi!

31 yıldır iktidarda olan Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Libya'ya saldıran batıyı çok ağır bir dille eleştirdi. Mugabe, 'Batı petrol için vampir gibi davranıyor' dedi.


12:00 - Kaddafi Güçlerinin de Saldırıları Sürüyor

Koalisyon güçlerinin başlattığı operasyon dördüncü gününe girerken, Kaddafi'nin muhaliflere saldırıları da devam ediyor. El Cezire televizyonu Kaddafi yanlılarının tank ve ağır silahların eşliğinde Zintan kasabasına saldırdığını duyurdu. Televizyon Kaddafi güçlerinin kasabayı kuşatmaya çalıştığını bildirdi.

Dünden beri Misrata'da yaşanan çatışmalarda da Kaddafi güçlerinin 40 kişiyi öldürdüğü ileri sürüldü.

Bu arada Libya hükümetinden muhaliflere sert bir uyarı geldi. Hükümet sözcüsü, muhalifler hava saldırılarını fırsat bilip Trablus'a ilerlerse cevap vereceklerini açıkladı.

11:30 - ABD Jetinin Düşürüldüğü İddia Edildi

Libya'ya karşı başlatılan 'Şafak Yolculuğu' operasyonu sürerken koalisyon güçlerinin ilk kaybının yaşandığı iddia edildi. İngiliz Daily Telegraph gazetesi ABD'ye ait bir F-15 uçağının düştüğünü iddia etti.

10:35 - Harekatta Üçüncü Gece

ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğünde oluşturulan koalisyonun Libya'daki hedeflere yönelik saldırıları dün gece de sürdü. Gece başkent Trablus'tan şiddetli patlama ve uçaksavar sesleri yükseldi.

Libya yetkilileri başkent yakınlarındaki bir donanma üssünün yanı sıra bir balıkçı köyünün de hedef alındığını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, sivillerin korunması adına, işgal hariç her türlü önlemin alınmasını öngörüyordu. Bunun Kaddafi'nin hedef alınması ya da devrilmesini de içerip içermeyeceği ise tartışma yaratıyor.

10:01 - Avam Kamarası'ndan Libya Müdahalesine Destek

İngiltere parlamentosu, İngiliz askerlerinin Libya'daki operasyonlara katılımına açık farkla destek verdi. Operasyonlar konusunda Avam Kamarası'nda düzenlenen oylamada 557 milletvekili lehte, 13'ü aleyhte oy kullandı. Oturum sırasında Başbakan David Cameron, uluslararası kuvvetlerin Bingazi'de bir katliam yaşanmasını önlemek için tam vaktinde devreye girdiğini savundu

09:55 - Libya'nın Radarları da Vuruldu

Uluslararası koalisyon güçlerinin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin güçlerine ait iki hava savunma üssündeki radarları vurduğu bildirildi. El Cezire'nin haberinde, koalisyon güçlerinin dün gece vurduğu üslerin, muhaliflerin karargahı Bingazi'nin doğusunda bulunduğu kaydedildi.

07:00 - Libya Toplantı İstedi; BM Kabul Etmedi

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın Konsey'in acil toplantı yapması yönündeki talebini kabul edilmedi. Libya'yı BM'de kimin temsil ettiği sorusu da sorun yaratmaya devam ediyor

01:00 - Libya Diktatörünün Oğlu Öldü İddiası

Libya diktatörü Muammer Kaddafi'nin oğullarından Hamis'in, başkent Trablus'taki bir saldırıda Pazar günü öldüğü öne sürüldü. Libyalı muhaliflere ati Libya El Yevm gazetesi ve El Manara sitesi, Libya Diktatörü Muammer Kaddafi'nin oğlu Hamis Kaddafi'nin Batılı ittifak güçlerinin başkent Trablus'un Babu'l- Aziziye bölgesine düzenledikleri füze saldırısıyla öldürüldüğünü iddia etti.


***

21 Mart Pazartesi

17:45 - Kaddafi güçleri, Bingazi çevresinden, Ecdebiye ve Misrata'dan çekildi.

17:30 - Libyalı isyancılar: Kaddafi ile uzlaşmayacağız

Libya'nın Bingazi kentinde kurulan Muammer Kaddafi karşıtı konsey, Kaddafi ile uzlaşmayacaklarını açıkladı.

10:45 - Arap Birliği rahatsız

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, "Libya'da olup bitenler, uçuşa yasak bölge ilanından farklı. Biz sivillerin korunmasını istiyoruz, daha fazla sivilin bombalanmasını değil" dedi.

09:00 - Kaddafi'nin Sarayı Vuruldu

Kaddafi'nin sarayının bir bölümünün vurulduğu iddia edildi. Kaddafi güçlerinin komuta merkezi olduğu iddia edilen bir bina hedefler arasındaydı.

07:00 - "Operasyonun Hedefi Belirsiz!"

Bir Amerikan televizyonuna konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Mullen'in açıklamaları ise sürpriz mesajlar içerdi. Operasyonun 'belirsiz' olduğunu ve hedefte Kaddafi'nin devrilmesinin bulunmadığını belirten Mullen, müdahalenin Kaddafi'nin konumunu devam ettirdiği bir durumda sona erebileceğini söyledi.

01:00 - ABD Ateşkesi Tanımadı

Amerika Birleşik Devletleri ise ateşkesi tanımadığını açıkladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon "Bu ateşkes ya gerçek değil ya da hemen ihlal edildi" dedi. Donilon, hava harekatının ilk gününün çok başarılı geçtiğini de söyledi.

00:30 -NATO'da Libya Konusunda Uzlaşma Sağlanamadı

NATO Libya'ya yönelik Birleşmiş Milletler silah ambargosunun operasyonel planlamasını onaylarken, uçuşa yasak bölge konusunda mutabakata varamadı.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum