1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'daki Tuareg Kabilesinden 'Ateşkes' Açıklaması
Libya'daki Tuareg Kabilesinden 'Ateşkes' Açıklaması

Libya'daki Tuareg Kabilesinden 'Ateşkes' Açıklaması

Libya'da Tuareg kabilesi, Tebu kabilesi ile arasında 23 Kasım'da Katar'da varılan ateşkes antlaşmasına bağlı kalacaklarını duyurdu.

A+A-

Tuareg kabile liderleri tarafından yapılan açıklamada, "Libya'da akan kanın durması, güvenlik ve istikrarın sağlanması için Tuareg tarafının ateşkese bağlı kalacağını teyit ediyoruz. İlgili tüm tarafları da antlaşmayı uygulamaya, bu amaçla atılacak adımlar için uygun ortamı sağlamaya davet ediyoruz" denildi.

Başta Libya'daki BM Misyonu olmak üzere uluslararası taraflara barışı getirme ve güneyde kalkınmanın sağlanması çabalarını destekleme yönünde çağrı yapılan açıklamada, güneydeki tüm oluşumlara güvenliği sağlamak için onlarla birlikte çalışma sözü verdikleri kaydedildi.

Katar'ın başkenti Doha'da iki tarafın temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde 23 Kasım'da Tuareg ile Tebu kabile temsilcileri, Libya'nın güneyinde bulunan Ubari'deki çatışmaların sona erdirilmesi, göç edenlerin evlerine dönmesi ve Sebha ile Ubari arasındaki otoyolun açılması konusunda antlaşmaya varmıştı.

Antlaşmanın ardından iki kabile arasında tekrar çatışmalar yaşanmış ancak Tuareg Konseyi Sözcüsü El-Muğayribi Muhammed Salih, antlaşmanın, temsilcilerin ülkeye dönmesinin ardından uygulanmaya başlayacağını belirtmiş, böylelikle iki taraf arasında devam eden çatışmaya son verileceğini, bölgede güven ve istikrarın sağlanacağını kaydetmişti.

Tuaregler ile Tebular arasında Eylül 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin kişinin yaralandığı belirtiliyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT