Libya'daki Çatışmalarda 27 Kişi Öldü

24.07.2014 08:08
Libya'daki Çatışmalarda 27 Kişi Öldü
Libya'da Trablus Havalimanı'nın kontrolünü ele geçirmek isteyen taburlar arasında çıkan çatışmalarda ve Bingazi'deki olaylarda toplam 27 kişi öldü.

Trablus Havalimanı'nı kontrolü altında tutan Zintan merkezli El-Ka'Ka ve Es-Sevaik tugayları ile Trablus ve Misrata merkezli milis gruplar arasında devam eden çatışmalarda 18 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

Hastaneye getirilen 18 ölü ve 30 yaralının El-Ka'Ka ve Es-Sevaik tugaylarından olduğu belirtilerken, Libya'nın Güvenlik ve İstikrarını Koruma Gücü'nden, verilen kayba ilişkin açıklama yapılmadı.

Uluslararası Trablus Havalimanı, başkentin Trablus ve çevre illerin dünya ile tek ulaşım noktası konumunda. Havalimanının çatışmalar sebebiyle kapalı olması, ülke dışına çıkmak isteyen sivillerin Tunus'a yönelmesine sebep oluyor. 

Pazartesi günü Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, havaalanı çevresinde orduya bağlı Libya Kalkanı Birlikleri ile El-Ka'Ka ve Es-Sevaik silahlı grupları arasında meydana gelen çatışmalarda 47 kişi ölmüş, 120 kişi yaralanmıştı.

Bingazi'de 9 ölü

Libya'nın doğusundaki Bingazi'de Hafter'e bağlı birlikler ile Ensaru'ş Şeria örgütü arasında çıkan çatışmalarda 9 kişinin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı bildirildi. 

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ensaru'ş Şeria mensupları, Bingazi'deki Özel Kuvvetler Birliği karargahı yakınlarındaki bölgeyi ele geçirmek üzere baskın düzenledi. 

General Hafter'in güçleri ve Ensaru'ş Şeria arasında yeniden başlayan çatışmalarda 9 kişi hayatını kaybetti, 44 kişi yaralandı. Yaralıların 19'u Bingazi Sağlık Hastanesi'ne, 25'i ise El-Abyar el-Karavi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Bingazi kentinde Ensar’uş Şeria örgütü ile Saika Birliği arasındaki çatışmalar geçen hafta yeniden başlamıştı. Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan 17 Şubat 2011 devriminden sonra ortaya çıkan Ensar'uş Şeria örgütü, ülkede şeriat kurallarının uygulanması çağrısında bulunuyor.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim