Libya'da Yeni Başbakan Belli Oldu

15.10.2012 10:50
Libyada Yeni Başbakan Belli Oldu
Mustafa Şekur, hükümeti kuramayınca yeni hükümeti kurma görevi en fazla oyu alan Ali Zeydan'a verildi.

Lokman Doğmuş / Haksöz-Haber

Hükümet kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan Mustafa Ebu Şakur'dan sonra meclis tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek başbakanın seçilmesi için aday sayısı ikiye indi.

Ali Zeydan ve Muhammed el Harari pazar günü mecliste birer konuşma yaptı ve meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı. Akşam oturumunda yapılan oylama sonucu, İhvan'ın desteklediği Muhammed el Haşimi el Harari 85 oy alırken, Ali Zeydan Muhammed 93 oy alarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Uzun yıllar Kaddafi'ye karşı silahlı muhalefet yürüten El Cebhel Vataniyye li İnkaz Libya'nın (Libya Milli Kurtuluş Cephesi) üyesi, insan hakları savunucusu Ali Zeydan, Kaddafi döneminde sürekli takibe uğradı. 1993'te Kahire'de öldürülen, Kaddafi dönemi dışişleri bakanı ve insan hakları savunucusu, Arap İnsan Hakları Örgütü üyesi Mansur el Kihya'nın görevini devraldı. 7 Temmuz seçimlerinde meclise bağımsız aday olarak giren Ali Zeydan,  Milli Güçler İttifakı'nın desteğini almasına karşılık İttifak'ın üyesi olmadığını söyledi.

Ali Zeydan, öncelikleri arasında güvenlik ve iç barışın sağlanması olduğunu, çatışmalar sonucu evlerini terk edenlerin geri dönmesi için çalışacağını kaydetti. Sağlık, ekonomi ve merkezi yönetim konularında iyileştirme yapacaklarını söyleyen Zeydan, savaşın olumsuz etkilerinin azaltacaklarını ve maaşları yükselteceklerini vaat etti.

Ali Zeydan'ın iki hafta içinde kabineyi açıklaması gerekiyor.  

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim