1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Uzlaşma Sağlandı, Anlaşma İmzalandı
Libya'da Uzlaşma Sağlandı, Anlaşma İmzalandı

Libya'da Uzlaşma Sağlandı, Anlaşma İmzalandı

Libya'daki krizin sona ermesi için bir yıldır devam eden görüşmelerin ardından, "Libya Siyasi Antlaşması" Trablus'taki Milli Genel Kongre ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasında imzalandı.

A+A-

Libya'daki krizin sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde bir yılı aşkın süredir devam eden görüşmelerin ardından, "Libya Siyasi Antlaşması", Fas'ın Suheyrat kentinde Trablus'taki Milli Genel Kongre (MGK) ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasında imzalandı.

"Libya Siyasi Antlaşması", Fas'ın Suheyrat kentindeki kongre sarayında, Trablus'taki Milli Genel Kongre Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Şuayb arasında imzalandı.

Kobler, "Yeni Libya'nın inşası başlayacak"

BM Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler imza töreninde yaptığı konuşmada, "Bu anlaşmada Libya'daki birçok kesim temsil ediliyor. Tüm gruplardan anlaşmaya katılımın olması çok önemli. Buradaki varlığınız Libyanın geleceği ve yeni Libyanın kurulmasına desteğinizi gösteriyor" dedi.

"Libya'nın birliği için bu anlaşmayı önemsiyoruz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise törende yaptığı konuşmada, Libya'nın birliği ve istikrarı için bu anlaşmayı önemsediklerini belirterek, diğer tarafları da bir an önce anlaşmayı imzalamaya çağırdı.

Siyasi açıdan önemli olan bu anlaşmanın Libya barışı için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, barışın kalıcı bir şekilde tesisi için gerekli tüm desteğin verileceğini ifade etti. 

"Anlaşma Libyalı tarafların arzu ettiği şekilde neticelenmedi"

14 aylık uzun bir diyalog sürecinin ardından bugün imzalanan anlaşmanın Libyalı tarafların arzu ettiği şekilde neticelenmediğinin farkında olduklarını belirten MGK Başkan Yardımcısı Mahzum, "Eksik taraflarına rağmen bu anlaşmanın Libya'yı içinde bulunduğu krizden çıkaracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Şuayb ise yaptığı konuşmada, "Savaş sürecinin ardından 14 aydır diyalog ve görüşmeler yapıyoruz. Güvenlik ve istikrarı sağlamamız gerektiğini biliyoruz. Bunun için tüm Libyalılara bu geçiş sürecinde geçmişi unutmayı ve biraz sabretmeyi tavsiye ediyorum" dedi.

Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar da "ölen onca vatandaştan sonra akan kanı durdurulması ve yeni Libya'nın kurulması için bu anlaşmanın çok önem arz ettiğini söyledi.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT