1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Uzlaşı Hükümeti Krizi Sürüyor
Libya'da Uzlaşı Hükümeti Krizi Sürüyor

Libya'da Uzlaşı Hükümeti Krizi Sürüyor

Libaya'da kriz ortamını sona erdikmek için BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un açıkladığı uzlaşı hükümeti taraflar arasında tartışmaya neden oldu.

A+A-

Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un açıkladığı ulusal uzlaşı hükümeti konusunda taraflar birbirinin tam aksi yönde açıklamalar yapıyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi üyelerinin açıklamalarından BM'nin ilan ettiği ulusal uzlaşı hükümetini kabul etmedikleri anlaşılsa da bugün mecliste düzenlenecek özel oturumun ardından resmi kararın ilan edileceği tahmin ediliyor.

Suheyrat kentinde yürütülen Libya görüşmelerinde Trablus merkezli Milli Genel Kongre'yi (MGK) temsil eden heyette yer alan Abdurrahman es-Suvayhili ve Muhammed el-Ammari yaptıkları basın açıklamasında, geçiş hükümetinde aday gösterildikleri pozisyonları reddettiklerini ifade etti. Siyasi anlaşmayı imzalamayan ve yeni hükümet için adaylarını sunmayan MGK'dan ulusal uzlaşı hükümeti konusunda resmi kararın açıklanması beklenmiyor.

Misrata ulusal uzlaşı hükümetini destekliyor

MGK'nın yanında yer alan askeri güç Libya Şafağı (Fecr-i Libya) koalisyonunun en büyük destekçisi olan Misrata kentinin belediye meclisi ulusal uzlaşı hükümetini desteklediğini açıkladı.

Belediye meclisinden dün yayımlanan yazılı açıklamada, MGK, Temsilciler Meclisi, parti liderleri ve belediye başkanları uzlaşı hükümetinin yanında yer almaya çağrılarak ülkeye barış ve istikrar getirmeleri istenmişti.

Yine MGK'yı destekleyen ve Suheyrat kentindeki diyalog görüşmelerinde yer alan Zliten ile El-Cufra kentlerinin belediye meclisleri de ulusal uzlaşı hükümetini desteklediklerini açıkladı.

Hafter yanlısı meclis hükümeti kabul etmedi

Emekli General Halife Hafter'in darbe girişimine en büyük desteği veren Zintan Askeri Meclisi tarafından yayımlanan yazılı açıklamada uzlaşı hükümetin kabul edilmediği belirtildi.

Açıklamada, "BM heyeti, paraflanan anlaşma taslağına başbakan yardımcılığına üçüncü bir kişiyi daha getirerek açık bir ihlalde bulundu" denilerek, ülkenin 3 bölgeye ayrılması kavramının kökleştirilmesi konusunda uyarı yapıldı.

BM başbakanın yetkilerini ihlal etti

Libya'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Adalet ve İnşa Partisi'nden cumartesi günü yayımlanan yazılı açıklamada, BM'nin bazı usulsüzlükleri olduğu ifade edilerek, bu noktada çekinceleri bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, "BM heyetinin bakanlıklara gelecek aday isimleri açıklaması, hükümetin kurulmasına ilişkin yapılan siyasi anlaşmaya göre başbakanın yetkilerinin ihlal edilmesidir" denildi.

Açıklamada, Libyalı tarafların boşlukların giderilmesi ve bahanelerin önüne set çekilmesi için diyalog masasına geri dönmesi istendi.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne yakın Ulusal Liberal Güçler Koalisyonu Partisi tarafından yayımlanan açıklamada ise uzlaşı hükümetinin yapısının reddedildiği belirtilerek, BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un oluşturduğu hükümette tarafgirliğin ağır bastığı savunuldu.

Açıklamada, Leon'un Libya'nın içişlerine karışması eleştirilirken, BM'nin diyalog sürecinin korunması için diyaloğu yeniden gözden geçirmesi istendi.

Libya'da 'Petrol Hilal'i denilen bölgenin kontrolünü elinde tutan Petrol Tesislerini Koruma Birimi Komutanı İbrahim Cudran, ulusal uzlaşı hükümetini desteklediğini kesin bir dille ifade etti. Cudran, MGK ve Temsilciler Meclisi'nden hükümeti kabul etmelerini ve desteklemelerini istedi.

Doğu kentleri hükümetten uzaklaştırıldı tepkisi

Suheyrat'taki diyalog görüşmelerine katılan Libya'nın doğusundaki kentlerin belediyeleri de cuma günü ortak yazılı açıklama yayımlayarak, diyalog görüşmeleri sonucunda ortaya çıkan hükümetin kabul edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Açıklamada, doğu bölgesindeki belediyelerin hükümetten uzaklaştırılmasına tepki olarak söz konusu 6 belediyenin temsilcilerini diyalog görüşmelerinden çektiği de kaydedildi.

Uzlaşı hükümeti karşıtı gösteriler

Öte yandan son günlerde ülkenin çeşitli kentlerinde diyalog görüşmeleri nedeniyle gösteriler düzenleniyor.

Trablus'taki MGK yanlıları cumartesi akşamı Şuheda meydanında gösteri düzenledi. Eylemciler, MGK'nın talep ettiği düzenlemeler siyasi anlaşma metninde yer alana dek MGK'nın diyalog sürecinden çekilmesini istedi. Eylemciler ayrıca hükümeti kabul etmediklerini de dile getirdi.

Ülkenin doğusundaki El-Beyda, Tobruk, Bingazi ve El-Merc kentlerinde de ulusal uzlaşı hükümeti protesto edildi. Ülkenin doğusundaki temsil gücünün az olmasına rağmen Misrata kentine hükümette 3 koltuk verilmesine tepki gösterildi.

Libya uzlaşı görüşmelerine başkanlık eden Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon, 9 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında, "Libyalı temsilciler ile görüşmelerimizi tamamladık, görüşmelerin sonunda taraflar, Ulusal Birlik Hükümeti Başkanlığı için Faiz Serrac, Meclis Başkanlığı için ise Abdurrahman Suvayhili isimleri üzerinde ittifaka vardı" demişti.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından ülkede siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

Ülkede son bir yıldır biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim bulunuyor.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT