1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da "Ulusal Kurtuluş Hükûmeti" Yönetimi Bıraktı
Libya'da "Ulusal Kurtuluş Hükûmeti" Yönetimi Bıraktı

Libya'da "Ulusal Kurtuluş Hükûmeti" Yönetimi Bıraktı

Libya'nın başkenti Trablus'taki Ulusal Kurtuluş Hükûmeti, “ülkede kanın durması ve bölünmenin sona ermesi için” yürütme organı olarak yetkisini bıraktığını duyurdu.

A+A-

Ulusal Kurtuluş Hükümeti'ne bağlı Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Vatanın yüksek çıkarlarını her şeyin üstünde tutma inancı, kanı durdurma, ülkeyi bölünmekten kurtarma düşüncesiyle, yürütme organı olarak görevimizi durdurduğumuzu bildiriyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Ulusal Kurtuluş Hükûmeti'nin görevlerini Fayiz es-Sirac önderliğinde kurulan Ulusal Mutabakat Hükûmeti'ne (UMH) devredip, etmediğine dair bilgi verilmedi.

AB Konseyi'nden cuma günü yapılan açıklamada, Libya Trablus Başbakanı Halife el-Guveyl, Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmen ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Kuveydir'e karşı yaptırım kararı alındığı belirtilmişti.

Ülkede barış sürecine zarar verdikleri ve millî mutabakat hükûmeti kurulmasına engel oldukları gerekçesiyle alınan yaptırım kararları doğrultusunda, Libyalı 3 siyasetçinin AB ülkelerine girişleri yasaklanarak bu bölgede bulunan mal varlıkları dondurulmuştu.

Aralarında Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başbakanı Faiz es-Sirac'ın da bulunduğu Başkanlık Konseyi üyelerinin, 30 Mart'ta Tunus'tan deniz yoluyla başkent Trablus'a geldiği bildirilmişti.

Siyasî rekabetin yanında silahlı çatışmaların da devam ettiği Libya'da, istikrarın temini için Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükûmet 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasî Anlaşması'nı imzalamıştı. Anlaşma gereğince Fayiz es-Sirac önderliğinde kurulan Ulusal Mutabakat Hükûmeti, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güvenoyu alamamıştı. Ulusal Mutabakat Hükûmeti için 4 Nisan'da sekizincisi yapılan güvenoyu görüşmelerinden de sonuç çıkmamıştı.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT