1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Şiddetli Çatışmalar...
Libyada Şiddetli Çatışmalar...

Libya'da Şiddetli Çatışmalar...

Libya'nın büyük bölümünde denetimini kaybeden Kaddafi, Trablus’un çevresindeki kasabaları geri almak için büyük saldırı başlattı. Muhalifler yoğun ateş altında. Çok sayıda ölü var!

05 Mart 2011 Cumartesi 12:58A+A-

ZAVİYE KENTİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Libya'nın başkenti Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentini yeniden ele geçirmek isteyen Libya diktatörü Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle isyancılar arasında şiddetli çatışma çıktı. Kaddafi'ye bağlı güçlerin önce şehirden püskürtüldüğü ama topçu atışlarının devam ettiği kaydedildi. Bazı yerlerde ise yoğun ateş karşısında muhaliflerin geri çekilmek zorunda kaldıkları ifade ediliyor.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VAR

Bir görgü tanığı, 50 kişinin ölmüş olabileceğini söyledi. Ölenler arasında gönüllü birliklerin üst düzey komutanının da olduğu ifade edildi. Ayrıca çatışmalarda en az 300 kişinin yaralandığı kaydedildi.

EVLERE ATEŞ AÇILIYOR

El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı güçlerin tanklarla kentteki evlere ateş açtıklarını duyurdu. Muhalifler yoğun ateş karşısında kentin daha iç kesimlerinde mevzilenmek için geri çekildi.

Muhalif savaşçılardan biri "Kaddafi güçleriyle sokaklarda çarpışacağız. Kaddafi iktidarda kaldığı sürece teslim olmayacağız!" dedi.

Görgü tanıkları, 200 bin kişinin yaşadığı kentin pek çok kısmını kalın, siyah bir duman tabakasının kapladığını ve keskin nişancıların ateş açtığını belirtiyor.

Zaviye Hastanesi'nden Dr. Hamdi ise el-Cezire'ye yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Şu anda Şehitler Meydanı'ndayım. Kaddafi birliklerini geri püskürttükten sonra binlerce insan bir araya geliyor, tanklar şehrin dışına püskürtüldü. Çok sayıda tank ve Kaddafi birlikleri zırhlı araçlarla şehre girmişti. 2 tank ve çok sayıda askeri araç ele geçirdik. Kaddafi güçlerinin saldırısından dolayı hastaneye gidemiyordum. Fakat cesur savaşçılarımız, Kaddafi birliklerini geri püskürttü. Şu anda dışarı çıkabiliyoruz ve meydana gidebiliyoruz."

Öte yandan, Libya'nın doğusundan da çatışmalar sürüyor. Petrol ihraç edilen limanlarda da şiddetli çatışmaların sürdüğü ve Kaddafi'ye bağlı askerlerin helikopterlerle saldırdığı bildirildi.

MUHALİFLER BATIYA İLERLİYOR

Ülkenin doğusundaki muhalifler, Kaddafi'ye bağlı güçleri Ras Lanuf'tan çıkardıktan sonra batıya doğru ilerlemeye başladı. Muhalif güçler, Ras Lanuf'un yaklaşık 60 kilometre batısındaki Bin Cavad kasabasının kontrolünü ele geçirdi.

Garib Anayzi adlı bir muhalif, muhalif güçlerin, Bin Cavad'ın 12 ila 15 kilometre ilerisindeki Harava'da olduklarını kaydetti. Bin Cavad kasabası, başkent Trablus'un 525 kilometre doğusunda bulunuyor.

BREGA KENTİ UÇAKLARLA BOMBALANIYOR!

Brega'nın kontrolünü ele geçirmek için gönüllü birlikler ile Kaddafi güçleri arasında çatışmaların devam ettiği bildirildi. Rafinerileri ve petrol boru hatları ile ülkenin petrol ihracında önemli yere sahip Brega'nın savaş uçaklarının hedefinde olduğu belirtildi. Kaddafi karşıtları ise şehir çevresinde barikatlar kurarak gelebilecek saldırılar için önlem aldı.

KİMYASAL SİLAH KORKUSU

Hem Kaddafi hem de muhalifler için stratejik öneme sahip Ecdebiye'de de çatışmalar devam ediyor. Halk, Kaddafi'nin bu kentte kimyasal silah kullanabileceğinden korkuyor.

Ecdebiye'de direnişe katılan bir gönüllü, "Burada bir silah deposu var. Muammer Kaddafi yönetimi, bu silah deposunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Buradan bazı mühimmat ve ağır silahları taşımaya çalıştık ancak o sırada bu silahların arasında ne olduğunu anlayamadığımız bazı sıvı maddelerin olduğunu gördük. Onların üzerinde tehlikeli olduğuna dair uyarı yazıları vardı. Belki de bunlar kimyasal silahlardır" dedi.

TOBRUK'TAN YARDIM GİDİYOR

Tobruk'ta halkın seçip görevlendirdiği yöneticiler, artık bölgenin kontrolünün ellerinde olduğunu söylüyor. Çatışmaların yaşandığı Ecdebi'ye destek olmak için Tobruk'tan silahlı gönüllü bir grubun yola çıktığı bildirilirken, Bingazi'ye de ilaç ve sağlık personeli gönderildiği kaydedildi. Ayrıca petrol ihracatının yeniden başladığı duyuruldu.

HABERE YORUM KAT