1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Seçmen Kayıtları Tamamlandı
Libyada Seçmen Kayıtları Tamamlandı

Libya'da Seçmen Kayıtları Tamamlandı

Libya Yüksek Seçim Kurulu, 19 Haziranda yapılacak seçimde oy kullanacak seçmen kayıtlarının tamamlandığını duyurdu.

A+A-

Lokman doğmuş / Haksöz Haber

Libya Yüksek Seçim Kurulu, 19 Haziranda yapılacak seçimde oy kullanacak seçmen kayıtlarının tamamlandığını, seçmen sayısının 2.712.977 kişiye ulaştığını açıkladı. Kurul adına yapılan açıklamada kayıt sonuçlarının Libya halkının birlikten yana olduğunu, basit sorunları tolere edebildiğini ve ülkelerinin kurulmasının zaruretine olan inancını gösterdiği belirtildi.

Libya Yüksek Seçim Kurulu Merkez Yönetim Direktörü Ali Asker, 27 Mayısta bitecek olan aday kayıtlarının da şu ana kadar 4013 kişiye ulaştığını, bunlardan 2639 adayın bağımsız olarak, 374 adayın ise siyasi oluşumlar adına başvurduğunu söyledi. Libya Yüksek Seçim Kurulu başkanı Nuri el Abbar daha önce, Şeffaflık ve Nesnellik Ölçütlerinin Belirlenmesi Komisyonunun uygun görmediği isimleri kurula bildireceğini, siyasi oluşumların bu isimlerin yerine başka kişileri seçebileceklerini söylemişti.

Öte yandan Bingazi'de 19 Mayıs günü yapılan yerel seçimin sorunsuz tamamlanması bir yandan federal sistemi savunanlara bir darbe olarak kabul edilirken,  19 Haziran seçimi için de umutları arttırmış bulunuyor. Seçmen kayıtlarının yüksek olması, Libya halkının seçimler hakkında iyimser olduğu ve seçimleri boykota çağıran kesimlerin destek görmediği şeklinde değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT