1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya’da Seçim Tarihi 7 Temmuz
Libya’da Seçim Tarihi 7 Temmuz

Libya’da Seçim Tarihi 7 Temmuz

Libya Yüksek Seçim Kurulu 19 Haziranda yapılması beklenen meclis seçimlerinin 7 Temmuz 2012'de yapılmasının uygun olacağına dair kararın Geçici Milli Meclis’e gönderildiğini duyurdu.

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya Yüksek Seçim Kurulu 19 Haziranda yapılması beklenen meclis seçimlerinin 7 Temmuz 2012'de yapılmasının uygun olacağına dair kararın Geçici Milli Meclis’e gönderildiğini duyurdu. Kurul başkanı Nuri el Abbar yaptığı açıklamada Haziran ayının sınav dönemi olmasından dolayı eğitim çalışanlarının ve seçimde kullanılacak binaların hazır olmaması, ve teknik ve lojistik sebeplerle seçimin ertelendiğini açıkladı. Meclis sözcüsü Muhammed Nasr el Harizi de Yüksek Seçim Kurulunun teknik  ve idari çalışmalarını tamamlamasına fırsat verme amacıyla geçici anayasada bulunan ve seçimlerin 240 gün içinde yapılması gerektiğini ifade eden hükmün “270 gün” şeklinde değiştirildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Ian Martin ertelemenin zorunlu hazırlıkları tamamlamak için bir fırsat olduğunu şimdiye kadar yapılan çalışmaların ise çok iyi ilerlediğini söyledi.

Libya’da seçmen kayıtları için 13 seçim bölgesinde 2.700.000 kişi kayıt yapmış bulunuyor. 200 kişilik meclis için yaklaşık 4000 kişi bağımsız veya siyasi organizasyonlar adına adaylık için başvurmuş. 

HABERE YORUM KAT