1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Seçim Süreci Bugün Başlıyor
Libyada Seçim Süreci Bugün Başlıyor

Libya'da Seçim Süreci Bugün Başlıyor

Yaklaşık 40 yıl Kaddafi diktatörlüğünde yaşayan Libyalılar bugün 7 Temmuz'da yaklaşık yüz yıldır ilk kez seçim sandığına gidiyor.

A+A-

Muammer Kaddafi için siyasi partiler, Batılıların gereksiz bir buluşuydu. Kaddafi, kendisinin kaleme aldığı Yeşil Kitabında siyasi partilere katılanların ülkeye ihanet etmiş olacağını belirtiyor. O nedenle de yaklaşık 40 yıllık iktidarında ülkede ne bir parlamento kurulmasına ne de bir anayasa hazırlanmasına izin verdi. Hatta siyasi partiye üye olanlar, cezası ölüme varan yaptırımlarla karşılaşıyorlardı.

Kaddafi’nin ölümünden yaklaşık 9 ay sonra Libya bambaşka bir seçim sınavıyla karşı karşıya. Libyalı seçmenler 7 Temmuz cumartesi günü seçim sandıklarına gittiklerinde 370 farklı listeden, 3800’den fazla aday ve 140 siyasi parti arasında bir seçim yapmak durumunda. Bu Libya için tarihi bir gün: Zira ülkede yaklaşık yüz yıldır ilk kez gerçek bir seçim yapılıyor. 2 milyon 800 bin kayıtlı seçmenin çoğunun hayatındaki ilk seçimleri.

Libya’nın yeni yönetim, tamamen sıfırdan kuruluyor ve birçok aşamadan oluşan uzun vadeli bir süreç. Zira ülkede hemen parlamento seçimleri yapılmıyor, öncelikle 200 kişiden oluşan yasa koyucu bir topluluk seçiliyor. Bu üyeler de anayasa taslağının oluşturulması için kendi aralarında bir uzmanlar komisyonu seçecek. Ancak hazırlanan anayasa taslağı sonra tekrar halkın oyuna sunulacak.

DWelle 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum