1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya’da Milis Güçler Çatıştı: 5 Ölü
Libya’da Milis Güçler Çatıştı: 5 Ölü

Libya’da Milis Güçler Çatıştı: 5 Ölü

Libya’da SSCT güçleri ile milis güçleri arasında çıkan çatışmada ölü sayısı 5'e yükseldi. 22 kişi yaralandı.

A+A-

Libya'nın başkenti Trablus'ta geçiş hükümetine bağlı Trablus Güvenlik Komitesi (SSCT) ile Misrata Kartalları Tugayı arasında sabahın erken saatlerinde başlayan çatışmalarda ölü sayısı 5'e yükselirken, 22 kişi yaralandı.

Dün akşam saatlerinde iki grup arasında, 3 gün önce yaralanan Misrata Kartalları Tugayı komutanı Feryuan'ın ölmesi nedeniyle yeniden başlayan çatışmalar, başkentin doğusundaki Zaviye Dahmani ve Suk'ul Cuma (Cuma Pazarı) bölgelerinde sürüyor.

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği ve Büyükelçilik ikametgahının da bulunduğu bölgede Trablus'un sahil kara yolunun ulaşıma kapandığı, büyükelçilik çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi. 

Milis güçlerin bir otelin dış cephesine zarar verdiği, Dışişleri Bakanlığı ve Libya Askeri Kız Akademisi binalarına saldırıldığı gözlendi.  

AA Ekibi Çatışmanın Ortasında Kaldı

Çatışmanın ortasında kalan AA Libya temsilcisi Bülent Şahin Erdeğer ve AA Muhabiri Muhammed Nacim güvenli bir bölgeye geçmeyi başarırken, ağır silahların kullanıldığı çatışmalar nedeniyle şehrin ana yollarının kapatıldığı, çatışmalardan kaçan sivillere ait araçların uzun kuyruklar oluşturduğu, ağır silahlarla açılan ateş sonucu bazı evlere mermiler isabet ettiği görüldü.

Şehrin doğusunda 4 Kasım'da SSCT'ye bağlı Deniz Kızı Operasyon Birliği adlı milis gücü ile Misrata Kartalları Tugayı arasında çatışma çıkmış, Misrata Kartalları Tugayı Komutanı Nuri Feryuan ağır yaralanmış, bir koruması ise hayatını kaybetmişti.  

Ülkede düzenli ordu ve polis teşkilatının kurulamaması nedeniyle SSCT ile Kaddafi sonrası silahlarını teslim etmeyen milis güçler arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

BÜLENT ŞAHİN ERDEĞER / AA

 

HABERE YORUM KAT