1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da İç Barış Umudu
Libyada İç Barış Umudu

Libya'da İç Barış Umudu

Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı Abdurrahim el Kib, Sebha'da ateşkes üzerinde tarafların anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

01 Nisan 2012 Pazar 00:14A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı Abdurrahim el Kib, Sebha'da ateşkes üzerinde tarafların anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Kib, çatışmaların durduğunu ve şehirde normal hayatın başladığını, Milli Ordunun havaalanı ve bütün askeri bölgelerin kontrolünü sağladığını söyledi. Kib, hükümetin Libya'nın bütünlüğünü ve ülkenin bağımsızlığını tehdit eden hiçbir faaliyete karşı eli kolu bağlı kalmayacağını, hangi isim altında olursa olsun ve hangi etnik veya bölgesel kökeni olursa olsun hiçbir saldırıya müsamaha göstermeyeceklerini ifade etti. Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf Mankuş da Sebha'da durumun normale döndüğünü Milli Ordu güçlerinin şehrin hayati bölgelerini kontrol altında tuttuğunu söyledi.

Libya’nın güney kenti Sebha’da 26 Martta başlayan ve onlarca kişinin ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmaların durması için yoğun çabalardan sonra Cuma günü ateşkes ilan edilmişti.  Sebha’da bulunan kabile liderleri, ileri gelenler ve hükümet temsilcilerinin üzerinde anlaştıkları ateşkesin Tebu kabilesince de kabul edildiği bildirildi. Buna göre, cuma günü sabah saat 9’dan itibaren Tebu silahlı güçlerinin bütün bölgelerden Katrun’un güneyine çekilmesi, bütün ağır silahları Libya Milli Ordusuna teslim etmesi, ayrılan Tebu güçlerinin yerine Milli Ordu güçlerinin yerleşmesi, güney bölgeleri ve sınırların Milli Ordu tarafından korunması, Libya vatandaşı Tebu’lara ait mal varlıklarının kendilerine teslim ve zararlarının tazmin edilmesi, bütün silahlı grupların Milli ordu veya İçişleri bakanlığına bağlanması üzerinde anlaşmaya varıldı.  Anlaşma, Libya Yerel Yönetimler Bakanlığı, Libya Akil Adamlar Konseyi, Sebha  Yerel Meclisi, Mısrata Yerel Meclisi ve Mısrata Askeri Meclisi’nin gözetiminde sağlandı.

Bu arada Tebu ve Evlad-ı Süleyman ile Ebuseyf kabileleri arasında meydana gelen çatışmaları durdurmaya çalışan Libya Akil Adamlar Konseyi, ihtiyaçları tespit etmek ve yaralı Tebu'ları nakletmek için Tayuri bölgesine girdi. Çeşitli bölgelerden gelen çok sayıda savaşçı ise özellikle Hacara bölgesini silahtan arındırmak için büyük bir arama operasyonu başlattı. Libya Kültür Bakanlığı da Sebha'ya çok sayıda medya mensubunun katılacağı bir ziyaret planlıyor. 

HABERE YORUM KAT