1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Dinî Parti Engeli Kalktı
Libyada Dinî Parti Engeli Kalktı

Libya'da Dinî Parti Engeli Kalktı

Libya'da, siyasi partilerin dini temellerle kurulamayacağına ilişkin yasa değiştirildi.

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz-Haber 

Libya'da Geçici Milli Meclis'in 24 Nisanda kabul ettiği siyasi partiler yasasında "partilerin dini, kabilevi ve bölgesel temellere göre kurulamayacağı" maddesinin kaldırıldığı bildirildi. Meclis Yasama Komisyonu üyesi Selva Dugayli son şekli verilen kanun metninde partilerin din, bölge veya kabile temelli olarak kurulmasını yasaklayan bir hükmün bulunmadığını söyledi.

Kanun henüz resmi olarak yayınlanmamasına karşılık ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Yasaya göre aynı anda iki partiye üye olunamayacak. Parti üyesi olmak için Libya vatandaşı ve 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyor. Ordu ve yargı mensupları partilere üye olamıyor. Libya'nın özellikle mevcut koşullarını göz önüne alan kanun, partilerin güvenlik gücü kurması veya merkezlerinin askeri bölgelerde olmasını da yasaklıyor. Ayrıca partilerin İslam şeriatına aykırı bir düşüncenin propagandasını yapması ve dışarıdan yardım alması da yasaklandı. Öte yandan meclis bazı yeni kanunları da kabul etti. Muammer Kaddafi'yi övme ve yüceltmeye üç yıl hapis getirildi. Buna göre Muammer Kaddafi ve oğullarını, Kaddafi rejimi fikir ve yönetimini övmek artık suç. 

Yeni çıkarılan bir başka kanun da, 17 şubat devrimini, İslamı, devlet otoritesini ve kurumlarını karalamayı da suç sayıyor. Bu yöndeki açıklama ve propagandaların ülkeye zarar vermesi
durumunda ise suçluları ömür boyu hapis bekliyor. Kabul edilen bir başka kanuna göre ise Kaddafi ailesine ait bütün mal varlığının idaresi hukuki mercilere devredildi. Bu arada Libya Başsavcısı Abdulaziz el Hasadi geçtiğimiz hafta Avusturya'da Tuna nehrinde boğularak ölen eski başbakan ve petrol bakanı Şükrü Ganem için daha önce soruşturma başlatıldığını,  bundan bir ay önce interpol aracılığıyla Ganem hakkında bilgi talep ettiklerini ancak interpolün henüz kendilerine cevap  ermediğini söyledi.

İlgili Yorum Analiz:

Libya’da Normalleşme Süreci / Lokman Doğmuş

 

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT