1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Devrim Kutlamaları Öncesinde
Libyada Devrim Kutlamaları Öncesinde

Libya'da Devrim Kutlamaları Öncesinde

Libya'da devrim kutlamaları öncesi güvenlik tedbirleri artırıldı.

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz-Haber

Libya Başbakanı Ali Zeydan devrim kutlamaları için herhangi bir ek ödenek ayrılmadığını, devrimin bir halk devrimi olduğunu ve kutlama ve eğlencelerin de halk tarafından geçen sene olduğu gibi gerçekleştirileceğini açıkladı. Yayılan dedikoduların korkutma amaçlı olduğunu söyleyen Ali Zeydan kutlamaların güvenliği için her türlü tedbiri aldıklarını ve muhalif gösterilerden de çekinmediklerini ekledi.

Libya'da çok sayıda siyasi parti ve topluluk da Meclis'in meşruiyetini kabul ettiklerini ve muhalif gösterilere karşı olduklarını bildirdi. Bildiride ayrıca meclisin aldığı anayasayı hazırlama kurulunun seçilmesi ile ilgili kararın da isabetli olduğu açıklandı.

Hükümetin yavaş çalışması ve güvenlik ile ilgili eksikler nedeniyle 15 Şubattan itibaren "Devrimin Gidişini Düzeltme" amaçlı gösteri yapılacağı, sosyal paylaşım ağlarında duyurulmuştu. Ancak Cebel Ahdar bölgesi topluluk ve kabileleri, istismar edilmesini önlemek için bu amaçla yapmayı planladıkları gösterileri şubat sonrasına ertelediğini duyurdu.

Devrimden sonra yurtdışına kaçan ve sosyal paylaşım ağlarını kullanarak örgütlenen Kaddafi yandaşlarının 15 Şubat'tan itibaren muhalif gösteri yapılacağına dair yaydıkları iddialar üzerine başta başkent Trablus olmak üzere büyük şehirlerde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış bulunuyor.

HABERE YORUM KAT