Libya’da Darbe Girişimine Karşı Eylemler Devam Ediyor

23.08.2014 01:43
Libya’da Darbe Girişimine Karşı Eylemler Devam Ediyor
Libya’da devrim karşıtlarının desteklediği emekli bir general öncülüğünde yapılan darbe girişimi protesto edildi.

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Başkent Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda ikindi namazından sonra toplanan binlerce kişi ellerinde darbe karşıtı dövizler ve Libya bayrağı taşıyarak darbe girişimini lanetlediler ve sürmekte olan Fecr Operasyonu’nu desteklediler. Başkent Trablus dışında Bingazi, Mısrata, Sebha, Gıryan ve diğer birçok şehirde gösteriler akşama kadar devam etti.

Gösterilerde yapılan konuşmalarda Mu’temer Vatani’nin (25 Haziran seçimlerinden önceki meclis) henüz görevi devretmediği ve meşru yönetim olduğu buna karşılık darbecilerin gölgesinde ve anayasaya aykırı olarak Tobruk’ta toplanan Meclis-i Nuvvab’ın (25 Haziran’da seçilen meclis) halkı temsil etmediği ifade edildi. Bilindiği gibi yeni seçilen meclis daha devir teslim töreni yapmadan Tobruk’ta yasalara aykırı olarak toplanan bazı vekiller, darbeci grupların uçaklarla şehirleri bombalamasına ses çıkarmazken Fecr Operasyonu’na karşı dış müdahale isteyen bir karar almıştı. Göstericiler bu kararın devrime ihanet anlamını taşıdığını ifade ettiler.

Öte yandan darbecilerin kullandığı İçişleri Bakanlığı, 27. Kışla  ve Muhtar Fernane kışlasının da Fecr Operasyonu çerçevesinde kurtarıldığı bildirildi. 

Etiketler:
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim