1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya’da Darbe Girişimine Karşı Eylemler Devam Ediyor
Libya’da Darbe Girişimine Karşı Eylemler Devam Ediyor

Libya’da Darbe Girişimine Karşı Eylemler Devam Ediyor

Libya’da devrim karşıtlarının desteklediği emekli bir general öncülüğünde yapılan darbe girişimi protesto edildi.

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Başkent Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda ikindi namazından sonra toplanan binlerce kişi ellerinde darbe karşıtı dövizler ve Libya bayrağı taşıyarak darbe girişimini lanetlediler ve sürmekte olan Fecr Operasyonu’nu desteklediler. Başkent Trablus dışında Bingazi, Mısrata, Sebha, Gıryan ve diğer birçok şehirde gösteriler akşama kadar devam etti.

Gösterilerde yapılan konuşmalarda Mu’temer Vatani’nin (25 Haziran seçimlerinden önceki meclis) henüz görevi devretmediği ve meşru yönetim olduğu buna karşılık darbecilerin gölgesinde ve anayasaya aykırı olarak Tobruk’ta toplanan Meclis-i Nuvvab’ın (25 Haziran’da seçilen meclis) halkı temsil etmediği ifade edildi. Bilindiği gibi yeni seçilen meclis daha devir teslim töreni yapmadan Tobruk’ta yasalara aykırı olarak toplanan bazı vekiller, darbeci grupların uçaklarla şehirleri bombalamasına ses çıkarmazken Fecr Operasyonu’na karşı dış müdahale isteyen bir karar almıştı. Göstericiler bu kararın devrime ihanet anlamını taşıdığını ifade ettiler.

Öte yandan darbecilerin kullandığı İçişleri Bakanlığı, 27. Kışla  ve Muhtar Fernane kışlasının da Fecr Operasyonu çerçevesinde kurtarıldığı bildirildi. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT