1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Çatışmalar Aralıksız Sürüyor!
Libyada Çatışmalar Aralıksız Sürüyor!

Libya'da Çatışmalar Aralıksız Sürüyor!

Libya'da muhalifler ile Kaddafi güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Bin Cevad kentindeki çatışmalarda 7 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

07 Mart 2011 Pazartesi 13:25A+A-

Kaddafi'ye bağlı birliklerle dün girdikleri çatışmalardan sonra doğuya doğru çekilmek durumunda kalan muhalifler yeniden toplanarak Bin Cevad kentine doğru ilerlemişti. Buradaki çatışmalarda 7 kişi daha öldü.

Kaddafi'ye bağlı birlikler, dün yeniden ele geçirdikleri Bin Cevad'ın doğusuna, petrol kenti Ras Lanuf'a doğru ilerliyor. 

Reuters'a konuşan bir şoför, "Bin Cevad'a gittim. Yaklaşık 20 kilometre öncesinde Kaddafi'ye bağlı güçleri gördüm. Büyük bir kamyon, askeri araçlar ve bir savaş jeti yavaşça bu yöne doğru geliyordu" dedi. Görgü tanığı diğer bir şoför de Bin Cevad'a 20 kilometre mesafede askeri kamyonları gördüğünü söyledi. Bir BBC muhabiri de Ras Lanuf'a doğru yönelen bir kamyon ile bir savaş uçağının görüntülerinin yer aldığı dünkü bir çekimi gösterdi.

Ras Lanuf Bombalanıyor

Libya'da savaş uçaklarının stratejik petrol kenti Ras Lanuf'u bombaladığı bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabiri, kentin yaklaşık 2 kilometre doğusunda bir patlamanın meydana geldiğini, daha sonra muhalif güçlerin saldırıyı uçaksavarla püskürttüğünü belirtti.

Savaş uçakları, cuma gününden bu yana muhaliflerin elinde olan Ras Lanuf'u dün de iki kez bombalamıştı.

Canlı Yayından Çatışmalar İzletildi

Libya'da muhalif silahlı güçlerle Kaddafi güçleri arasındaki çatışmalar gidere şiddetleniyor. İsyancıların elindeki ağır silahlar, Kaddafi uçaklarının yaklaşmasına müsaade etmiyor.

Libya'daki çatışmaları yakından takip eden TRTTürk kanalı isyancıların bulunduğu alandan canlı yayın yapıyor. Canlı yayın sırasında çatışmalar yaşandığı görüldü.

Canlı yayında görülen savunma ateşi, Kaddafi uçaklarını geri püskürtmeye yönelikti.

Trablus, Zaviye ve Misrata'da Durum

İsyancıların kontrolüne giren Bingazi ile halen Kaddafi yanlısı güçlerin elindeki başkent Trablus arasındaki kıyı kesimlerinde çatışmalar şiddetini artırırken, çok sayıda ölen olduğu belirtiliyor. Hükümet yetkilileri ise başkentte çatışma olduğu haberlerini reddetti. Başkent Trablus'da da silah sesleri duyuluyor. Trablus'da dün çok sayıda Kaddafi yanlısı gösteri düzenledi.

İsyancıların Zaviye ve Misrata kentlerinde, Kaddafi'ye bağlı güçleri yendiği bildirildi. Muhalif Ulusal Libya Konseyi'nin sözcüsü, Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, muhaliflerin Zaviye ve Misrata'da Kaddafi'ye bağlı güçleri yendiğini, bu iki kentin şu anda ''kurtarılmış'' olduğunu kaydetti. Misrata'daki çatışmalarda en az 18 kişinin öldüğü belirtildi.

İSYANCILAR: BİZİMLE İRTİBATA GEÇİLMEDİ

Öte yandan Libyalı isyancılar, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ülke için sunduğu planla ilgili olarak kendileriyle temasa geçilmediğini bildirdi. Muhalif Ulusal Libya Konseyi'nin sözcüsü Hafız Goga, muhaliflerin plana olumlu cevap verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine de "Bize sunacakları şeye bağlı ancak biz halkımızın talepleri doğrultusunda hareket ediyoruz ve bu taleplerden feragat edemeyiz" yanıtını verdi.  

HABERE YORUM KAT