Libya'da BM'nin Önerisinde Anlaşma Sağlandı

19.04.2015 21:21
Libya'da BM'nin Önerisinde Anlaşma Sağlandı
Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Leon, "Taraflar BM'nin önerisinin yüzde 80'lik kısmında anlaşmaya vardı. Bazı meselelerin ise daha fazla müzakereye ihtiyacı var" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon, Libya'da krizin taraflarının BM'nin önerisinin büyük bölümünde anlaşma sağladığını söyledi.

Fas'ın Suheyrat kentinde düzenlenen diyalog görüşmelerinin 4. turu bugün sona erdi. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Leon, "Taraflar BM'nin önerisinin yüzde 80'lik kısmında anlaşmaya vardı. Bazı meselelerin ise daha fazla müzakereye ihtiyacı var. Tarafların bu müzakereler için Libya'ya dönmesi 2 hafta sonra da diyalog görüşmelerinin beşinci turu için yeniden Fas'a gelmeleri gerekiyor" dedi.

Leon, ayrıca gelecek hafta Libya'da silahlı grupların liderleriyle bir araya geleceğini belirterek, "Liderler ilk defa arabulucular olmadan yüz yüze görüşecek" diye konuştu.

BM, geçen Mart ayında, krizin çözümü için, "ulusal uzlaşı hükümeti ile başkanlık konseyinin kurulması, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tüm Libyalıları temsil eden yasama organı olarak kabul edilmesi ve devlet yüksek konseyi, anayasa hazırlık komisyonu, milli güvenlik konseyi ve belediye meclisleri kurulması gibi 3 ana başlıktan oluşan öneri sunmuştu. Önerinin Tobruk Meclisi ile ilgili olan 2. maddesi tarafların üzerinde anlaşamadığı ana konuyu oluşturuyor.

Trablus'taki Milli Genel Kongre ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni temsil eden heyetler geçen Çarşamba'dan bu yana Suheyrat'ta görüşmelere devam ediyordu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim