1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Binlerce Ölü Var!
Libyada Binlerce Ölü Var!

Libya'da Binlerce Ölü Var!

Kaddafi, paralı askerlerle halkını havadan ve karadan bombalamaya devam ediyor. Son bir haftada binlerce kişinin öldüğü belirtildi.

16 Mart 2011 Çarşamba 17:12A+A-

Libya'da büyük bir soykırım yaşanıyor. Kaddafi'nin paralı askerlerinin karadan ve havadan bombaladıkları şehirlerde enkazların altında binlerce ölü olduğu belirtiliyor. İslam dünyasının ise Kaddafi'nin katliamları karşısındaki sessizliği devam ediyor. Zuvara, Ecdebiye ve Mısrata'daki bombardımanlarda binlerce kişinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

İsrail'den ve bazı Arap ülkelerinden aldığı silah ve asker desteği ile bir haftadır atağa geçen Kaddafi'nin Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Orta Afrika ülkelerinden getirdiği lejyonerlerle Libya halkına karşı büyük bir kıyımda bulunuyor. Paralı askerleri saldırılarında binlerce kişinin öldüğü kaydedildi.

Kaddafi'ye bağlı birlikler, muhaliflerin kontrolünde olan Bingazi'ye giderek yaklaşıyor. Kaddafi'nin, Ecdebiye'nin iç ve dış yollarını bombaladıkları belirtildi. Paralı askerler, Misrata şehrine bomba yağdırıyor. Halk, Kaddafi birliklerinin, şehri üç koldan tank ve toplarla yoğun bombardımana tuttuğunu bildirdi.

Misrata hastanesinde görev yapan bir doktor, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar 5 ceset getirildi. Ancak daha fazla kişinin öldüğünü biliyoruz. Cesetlerin çoğu kentin doğu ve güney bölümünden getiriliyor" dedi. Kentte yaşayanlar da topçu ateşine günün erken saatlerinde başladığını söyledi. Misrata, başkent Trablus'un 200 kilometre doğusunda bulunuyor.

Başkent Trablus'un 200 km doğusunda bulunan Misrata'ya Kaddafi'ye bağlı birlikler henüz giremezken, Kaddafi birliklerinin özellikle Ecdebiye'de bulunan gönüllü birliklere yönelik saldırıları yoğunlaştırdığı belirtildi.

Hava saldırıları, füzeler, tanklar ve ağır silahlarla saldıran ve kentteki kontrolü sağlamaya çalışan birliklere karşı gönüllü birlikler uçaksavar ve Kaddafi yandaşlarından ele geçirdikleri otomatik silahlarla karşılık vermeye çalışıyor.

UÇUŞ YASAĞI BM'YE SUNULDU

Saldırılar, BM Güvenlik Konseyi'nin uçuşa yasak hava sahası yaptırımı görüşmesinin öncesine denk geldi. İngiltere, Fransa ve Lübnan tarafından oluşturulan taslak kararda hava sahasının uçuşa kapatılması çağrısı yapılıyor. İngiltere ve Fransa'nın uçuşa yasak bölge tasarısını sunduğu BM Güvenlik Konseyi'nin yasağı en kısa zamanda görüşmesi bekleniyor.

***

İlgili bir yazı: Libya'da işler değişiyor

HABERE YORUM KAT