Libya'da Beni Velid Kenti Teslim Olmuyor!

05.09.2011 12:09
Libyada Beni Velid Kenti Teslim Olmuyor!
Libya'da Beni Velid kentini kuşatan Ulusal Geçiş Konseyi güçleri, Kaddafi yandaşları ile görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını söylüyor.

Muhalif görüşmeci Abdullah Kencil, Beni Velid'de bulunan Kaddafi'ye bağlı güçlerin barışçıl biçimde teslim olmasını amaçlayan temaslardan bir sonuç alınamadığını ve bundan sonraki adımın ne olacağına askeri komutanların karar vereceğini kaydetti.

Görüşmelerin neden başarısız kaldığı konusu tam olarak netlik kazanmadı.

Fakat Kaddafi yanlısı bir televizyon kanalı, Beni Velid'deki güçlerin muhalefet kanadından gelen görüşme girişimine olumlu yanıt vermediğini ve direnmeyi sürdüreceklerini açıkladıklarını bildirdi.

Ulusal Geçiş Konseyi'ne bağlı yüzlerce savaşçı, başkent Trablus'un güney doğusunda yer alan Beni Velid'in birkaç kilometre ötesinde mevzilenmiş durumda.

Çölde bulunan Beni Velid geçen ay, Kaddafi'nin oğullarının Trablus'tan güneye kaçarken geçtikleri kent olarak başlıklara taşınmıştı.

Kimi iddialara göre Kaddafi ailesinin üyeleri hala bu kentte olabilir.

Kaddafi'nin doğumyeri olan Sirte, Jufra, Sabha ve Beni Velid, halen Kaddafi'ye bağlı güçlerin kontrolünde olan dört kenti oluşturuyor.

Ulusal Geçiş Konseyi başkanı Mustafa Abdülcelil, cumartesi yaptığı açıklamada bu kentlerin halkına kan dökülmeden teslim olmaları için bir hafta süre tanıdıklarını söyledi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim