1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya’da Barış Kördüğümü
Libya’da Barış Kördüğümü

Libya’da Barış Kördüğümü

Libya’nın bağımsızlık bayramının kutlandığı 24 Aralık’ta kurulması öngörülen hükümetin benimsenmesi ve başarılı olması için gerçek anlamda bağımsız olması ve beş yıl önce sokaklara dökülen insanların isteklerini göz ardı etmemesi gerektiği açıktır.

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya’da darbeciler ve darbe karşıtları arasındaki mücadele ve siyasi sorunlara çözüm bulmak amacıyla girişilen uluslar arası çabaların devamında 13 Temmuz’da Fas’ın Suheyrat kentinde Libyalı temsilcilerce bir ön anlaşma imzalanmıştı. 

Ancak gelişmeler daha sonra darbeci “Temsilciler Meclisi”nin istediği yönde gitmemiş Suheyrat’taki son imza gününe kadar uğraş veren Bernardino Leon’un Birleşik Arap Emirliklerinde yüksek ücretle bir görevi kabul etmesiyle ortaya çıkan skandallar zinciri geçmiş bütün görüşmeleri gölgede bırakmıştı. Zira Leon’un neredeyse bir yıl süren görüşmelerini nihayet para karşılığı çalışmayı kabul ettiği Birleşik Arap Emirliklerinin isteği doğrultusunda yönlendirdiği ortaya çıkacaktı.

Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler Bernardino Leon’un yerine göreve başlayan Martin Kobler’in yürüttüğü görüşmeleri destekleyerek Kobler’in, tarafları “uzlaşı hükümeti” kurmaya ikna ettiğine dair açıklamaları eşliğinde “uzlaşı hükümeti” ve barış girişimleri Suheyrat’ta düzenlenen imza töreni ile yeni bir evreye girdi.

Yazının Devamı >>>

Etiketler :