Libya’da Ateşkes Sağlandı

22.06.2012 00:14
Libya’da Ateşkes Sağlandı
Libya’da 11 Haziranda başlayan çatışmalarda ateşkes sağlandı.

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya’da 11 Haziranda başlayan çatışmalarda ateşkes sağlandı. Hükümet Sözcüsü Nasır el Mana, hükümet güçlerinin müdahalesinden sonra Pazartesi gününden beri bir çatışma meydana gelmediğini, hükümet güçlerinin daha fazla kan dökülmemesi için erken müdahale etmediğini kaydetti. Nasır el Mana, Meclis, Hükümet ve Akil Adamlar Heyeti temsilcilerinin bütün taraflar ile görüştüklerini, ateşkes sağladıklarını ve kesin çözüm için çalıştıklarını söyledi. Nasır el Mana, zehirli gaz kullanıldığı ile ilgili iddiaların ise asılsız olduğunu söyledi. Zintanlı bir askerin Mişişiye  kabilesine ait bir kontrol noktasında öldürülmesi ile başlayan çatışmalar sonucu 105 kişi ölmüş 500'den fazla kişi ise yaralanmıştı.

Tebu’lar ayrılmak istemiyor

Öte yandan Libya’nın güneyindeki Kufra’da Zvey Kabilesi ile çatışmalardaki rolü nedeniyle sık sık eleştirilen Tebu Kabile liderlerinden İsa Abdulmecid Libya’yı bölme niyetinde olmadıklarını ve Tebu halkı için ayrı bir devlet kurmayı da düşünmediklerini söyledi. İsa Abdulmecid doğu bölgelerindeki Libyalıların ise çocuklarını Kufra’daki savaştan çekmelerini istedi.

Ensar-ı Şeria Reddetti

Son günlerde Bingazi’de yaşanan bazı olaylarda suçlamaların hedefi olan Ensar-ı Şeria, yabancı konsolosluklara yapılan saldırılar ile bir ilgilerinin olmadığını ve bu saldırıların Ensarı Şeria’nın adını kirletmek için çalışan gizli güçlerin işi olabileceğini açıkladı. Ensar­-ı Şeria 7 Haziranda Bingazi’de Şeriatın uygulanması talebiyle bir gösteri düzenlemişti. Bundan sonra eleştirilere maruz kalan grup adına  Libya basınına açıklama yapan Ahmet Fituri, şeriatın uygulanmasını istemenin sokaktaki insana, kadınların giyimine müdahale anlamı taşımadığını sokaktaki her gayr-i İslami uygulama için müdahalenin güzellikle yapılması gerektiğini söyledi. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim