1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya: 'NATO Saldırısına 85 Sivil Öldü!'
Libya: NATO Saldırısına 85 Sivil Öldü!

Libya: 'NATO Saldırısına 85 Sivil Öldü!'

Libya hükümeti, başkent Trablus'un doğusunda gerçekleştirilen NATO hava saldırılarında 85 sivilin öldüğünü söyledi ve ülkede üç günlük yas ilan etti.

10 Ağustos 2011 Çarşamba 10:47A+A-

Hava saldırısı, isyancı kuvvetlerin birkaç haftadır ele geçirmeye çalıştığı Zlitan kasabasının yakınlarındaki Majar köyünde gerçekleştirildi.

NATO, saldırının Zlitan'ın güneyindeki bir askeri bölgeye düzenlendiğini ve saldırılar sırasında sivillerin öldüğüne ilişkin bir kanıt olmadığını açıkladı.

Libya hükümeti tarafından saldırının gerçekleştirildiği bölgeye götürülen BBC muhabiri Matthew Price, defin törenleri sırasında 20'yi aşkın tabut olduğunu ve silah sesleri duyulduğunu aktarıyor.

Price, Libya hükümetinin saldırıda 33 çocuğun öldüğünü söylediğini ancak buna ilişkin bir kanıt sunmadığını da ekliyor.

Ancak hava saldırısı gerçekleştiğinin belli olduğunu söyleyen Price, yerde beton yığınları olduğunu, yatak, kanepe ve okul kitaplarından kalan parçaların sokaklarda görülebildiğini söylüyor.

Price, saldırıda yaralananlardan olduğu söylenen Salwa Jawoo ile hastanede konuştuğunda omuzunun kırık olduğunu ve suratında kesikler bulunduğunu anlatıyor.

Jawoo, Price'a yaptığı açıklamada, "Burada askeri bir kamp yok, yalnızca biz varız. Saldırıda annem ve iki kızkardeşim öldü." dedi.

Price Zlitan morgunda 30 cesedin sergilendiğini, bunların çoğunun genç yaşta erkekler olduğunu ancak aralarında iki kadın ve iki çocuğun da olduğunu ifade ediyor.

(BBC)

HABERE YORUM KAT