1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya Meclisi: el Libi Derhal Libya’ya İade Edilsin
Libya Meclisi: el Libi Derhal Libya’ya İade Edilsin

Libya Meclisi: el Libi Derhal Libya’ya İade Edilsin

Libya Millet Meclisi Ebu Enes el Libi’nin Amerikan özel kuvvetleri tarafından kaçırılmasını kınadı ve Amerika’dan kaçırdığı Libya vatandaşını derhal teslim etmesini istedi

A+A-

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya Millet Meclisi (Mu’temer Vatani) Ebu Enes el Libi’nin Amerikan özel kuvvetleri tarafından kaçırılmasını kınadı ve Amerika’dan kaçırdığı Libya vatandaşını derhal teslim etmesini istedi. Meclis uluslararası camiadan da Libya’da istikrarın sağlanması için destek istedi. Meclis sözcüsü Ömer Hamidan kaçırılmanın Libya’nın egemenliğini ihlal olduğunu söyledi.

Öte yandan Meclis Başkanı Ebu Sehmin tarafından başkentin korunması ile görevlendirilen yarı resmi  “Libya Devrimcileri Operasyon Birimleri” adına yapılan açıklamada ise kaçırılma olayından Başbakan Ali Zeydan’ın sorumlu olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada ayrıca bütün birim üyelerinin teyakkuza geçirildiği ve Libya’da son günlerde bir dizi suikastın sorumlusu olarak görülen yabancıların Libya’da barınmasına izin verilmeyeceği ve adalete teslim edileceği duyuruldu. Bingazi, Derne ve Beyda devrimcileri adına yapılan açıklamada ise kaçırılmada katkısı olanların ve hainlerin cezalandırılacağı sözü verildi.

Libya Adalet Bakanı Salah el Margini kaçırmanın kanun  dışı olduğunu ve kaçırılan Ebu Enes el Libi ile görüşmek için Kızılhaç ile bağlantı kurduklarını söyledi. Margini Libya vatandaşlarının haklarını suçlu bile olsa koruyacaklarını ve asl olanın Libya vatandaşlarının Libya’da yargılanması olduğunu herhangi bir Libya vatandaşını başka bir ülkeye teslim etmenin kanuna aykırı olduğunu kaydetti. Margini kaçırılmadan hükümetin bilgisinin olmadığını da iddia etti. Margini diktatörlükten kurtuluşta yardım etseler bile bunun hiçbir devlete Libya vatandaşlarını kanun dışı kaçırma hakkını sağlamayacağını söyledi.

Libya İhvan-ı Müslimini de Ali Zeydanı sorumlu tutarak ülkeyi faile meçhul suikastlerin ve güvensizliğin hakim olduğu bir ülke haline getirmekle suçladı. İhvan-ı Müslimine yakınlığı ile bilinen Adalet ve Bina partisi de hükümetten acil açıklama istedi Ve hükümeti şeffaf olmaya çağırdı.

Daha önce farklı zamanlarda Libya’lı yetkililerce yapılan açıklamalarda Amerika’nın Libya’da insansız uçakları istihbarat amaçlı kullanmak için Libya’ya yoğun baskı yaptığını ifade etmişlerdi. Son kaçırılma olayı karşısında Ali Zeydan hükümetinin konu ile ilgili yaptığı ilk açıklamada Amerika’yı kınamamasına dikkat çekiliyor. Ancak tepkiler üzerine hükümet Amerika’nın Libya’daki büyükelçisini konu ile ilgili açıklamaya çağırdı.

4 Ekim Cumartesi günü Amerikan özel kuvvetleri Libya’nın başkenti Trablus’ta Nezih El Rakii ( Ebu Enes el Libi) evinden alarak kaçırmıştı. Amerikan Dışişleri bakanı kaçırılmadan Libyalı makamların haberdar edilmediğini söylemişti.  Ancak Ebu Enes El Libi’nin ailesi de kaçıranların Libya lehçesi ile konuştuğunu iddia ederek hükümeti Amerika ile işbirliği yapmakla suçlamıştı.

 

HABERE YORUM KAT