1. HABERLER

  2. HABER

  3. Libya İle Vize Serbestliği Kaldırıldı
Libya İle Vize Serbestliği Kaldırıldı

Libya İle Vize Serbestliği Kaldırıldı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Libya ile vizelerin kaldırılmasına ilişkin mutabakat zaptını feshettiğini söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Libya ile vizelerin kaldırılmasına ilişkin mutabakat zaptını feshettiğini, 24 Eylül 2015 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaportlara sahip Libya vatandaşlarının vize alarak Türkiye'ye gelebileceğini söyledi.

Bilgiç, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği olağan basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Libya'ya yeniden vize uygulanacağına dair basında yer alan haberlerin sorulması üzerine Bilgiç, Türkiye'nin Libya politikasında bir değişlik olduğunun doğru olduğunu belirtti.

Bilgiç, Libya'daki mevcut siyasi belirsizliğin Türkiye'ye ve vatandaşlarına olabilecek yansımalarını ve güvenlik risklerini asgari düzeye indirilmesi zorunluluğu çerçevesinde, Türkiye'nin Libya ile karşılıklı vizelerin kaldırılmasını öngören mutabakat zaptını feshetmeyi kararlaştırdığını kaydetti.

Libya makamlarına da 25 Ağustos'ta konunun bildirildiğini dile getiren Bilgiç, şöyle devam etti:

 "24 Eylül 2015 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaportlara sahip Libya vatandaşları vize alarak ülkemize gelecek. Vizesiz seyahat imkanının kaldırılması, Türkiye'nin Libya halkına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik meydana geldiği anlamını taşımamaktadır. Aynı şekilde vize alma zorunluluğu kardeş Libya'dan Türkiye'ye seyahatleri caydıran bir adım olarak algılanmamalıdır."

Bilgiç, Libya vatandaşlarının, Türkiye'nin Misrata'daki başkonsolosluk ve Libya'ya komşu ülkelerden Mısır, Tunus ve Cezayir'deki büyükelçiliklere giderek vize başvurularını yapabileceklerini belirtti.

"Libya'da siyasi açıdan çok istikrarlı bir durum mevcut değil" diyen Bilgiç, Türkiye'nin Libya'daki belirsizlik sebebiyle geçmişte Trablus büyükelçiliği ve Bingazi başkonsolosluğunu kapattığını ve birçok Türk vatandaşının da ülkeden ayrılmak zorunda kaldığını hatırlattı.

"Arzumuz Libya'nın devrim sonrası geçiş sürecini suhuletle tamamlaması"

Bilgiç, "Arzumuz Libya'nın devrim sonrası geçiş sürecini suhuletle tamamlaması ve ulusal mutabakat hükümetinin kurulması" diye konuştu.

Bilgiç, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi kardeş Libya halkına desteğini devam ettireceğini vurguladı. 

Vize uygulaması hakkında Libya büyükelçiliğine bilgi verildiğini bildiren Bilgiç, Libya büyükelçiliğinin konuya ilişkin açıklamasında gerekçeye ilişkin unsurların da bulunduğunu, Libya makamlarının saygıyla kararı karşıladıklarını açıkladığını ifade etti.

Somali vatandaşlarının Türkiye'den vize almasında sorunlar olduğu iddialarına yönelik soru üzerine Bilgiç, her husus ve her vize başvurusunun kendi içinde değerlendirildiğini, genelleme yapmanın doğru olmayacağını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT