1. HABERLER

  2. HABER

  3. Libya Harekâtına Kim Komuta Edecek?
Libya Harekâtına Kim Komuta Edecek?

Libya Harekâtına Kim Komuta Edecek?

Obama, harekâtın liderliğini birkaç gün içinde devredeceklerini söyledi. Ancak Türkiye, Fransa ve Almanya'nın, liderliği NATO'nun devralmasına ilişkin itirazları aşılamadı.

22 Mart 2011 Salı 10:56A+A-

Şili ziyaretinde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Libya harekâtının başlangıç hedeflerine ulaşmasıyla liderliği birkaç gün içinde devredeceklerini söyledi. Obama NATO'nun harekatın koordinasyonunu üstleneceğini ifade etti. Ancak NATO'nun Brüksel'deki toplantısından dün de bir uzlaşma çıkmadı.

Harekâtın NATO komutasına girmesi için 28 üyenin de onayı gerekiyor. Türkiye ise buna karşı çıkıyor. Ankara NATO'nun devreye girmesi durumunda Arap ülkelerindeki tepkinin yoğunlaşmasından endişe ediyor.

ABD'nin, NATO seçeneğinin devre dışı kalması durumunda komutayı Fransa ya da İngiltere'ye devretmeyi düşündüğü, ancak iki ülkenin bu konuda rekabet halinde oldukları anlaşılıyor.

Türkiye ise Pazar günkü ilk toplantıda, hem uçuşa yasak bölgenin daraltılmasını hem de operasyonun olası sivil kayıpları göz önüne alınarak yumuşatılmasını talep etmişti.

Ankara, harekâtın ilk iki gününde Fransa'nın oynadığı rolden de rahatsız.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Fransa'nın BM kararının icracısı gibi öne çıkmasını anlamakta güçlük çektiklerini dile getirdi.

Öte yandan Brüksel'deki toplantıda İngiltere ve İtalya NATO'nun komutayı devralması konusunda ısrarcı oldu.

İngiltere Başbakanı David Cameron ittifakın komuta-kontrol tecrübesinin bu harekât için son derece faydalı olacağını dile getirdi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise NATO'nun dâhil olmaması durumunda, üslerini Libya harekâtında kullandırma kararını gözden geçirebileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama NATO'ya itiraz eden ülkeleri ikna etmek için devreye girdi ve liderlerle telefonda görüştü.

Geceyarısı gerçekleşen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Ankara'nın nihai tavrını bugün partisinin grup toplantısında yapacağı konuşmada açıklayacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT