1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya Halkı ABD'yi İstemiyor!
Libya Halkı ABDyi İstemiyor!

Libya Halkı ABD'yi İstemiyor!

Libya’nın Bingazi kentinde yardım çalışmalarını yürüten İHH Başkan Yardımcısı, Libya halkının ABD Dışişlerinin görüşme talebini reddettiğini bildirdi.

02 Mart 2011 Çarşamba 12:40A+A-

Amerika Birleşik Devletleri, 6. Filoyu  Libya açıklarına gönderiyor. ABD donanmasının Libya'ya girmesi ise Libya halkını tedirgin ediyor.

Libya'nın Bingazi kentinde yardım çalışmalarını yürüten İHH Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt, "Libya halkı, Kaddafi'yi devirmek için direnişlerini sürdürüyor. Bu arada halk Amerika'nın Libya'ya gelme isteğine sıcak bakmıyor. Amerika Dışişleri Bakanlığının görüşme talebine ret cevabı verilmiş. Libya halkı, kendi gücüyle Kaddafi'den kurtulmak istiyor."

Sarıkurt,1000 civarındaki işçiye gıda yardımı yaptıklarını bildirdi. Yetimhaneleri ziyaret ettiklerini belirten Sarıkurt, "50 yetim çocuğa elbise yardımı yaptık. Teneke evlerde yaşayan 79 aileye nakit yardımı yaptık" dedi.

Libya-Tunus sınırında acil yardım çalışmalarını organize eden İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, 46 Türkiyeliyi Libya'dan tahliye ettiler. İHH ekipleri, aralarında Vietnamlı ve Bangladeşli vatandaşların olduğu 500 kişiyi de Libya sınırından Tunus'a geçirdi. 

Libya-Tunus sınırında acil yardım çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden İHH İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel ise izlenimlerini şöyle anlattı:

"İnsanlar, canlarını kurtarabilmek için Tunus sınırına akın ediyorlar. Çoğu insanın yanında ne giyeceği var ne de yiyeceği. Biz bu insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. En son 7 bin yabancı vatandaşa sıcak yemek dağıtımı yaptık. Sınırdan her gün on binlerce giriş oluyor. Bunların büyük bir kısmını Mısırlı işçiler oluşturuyor. Ancak önemli bir kısmı imkânsızlıklar sebebiyle Mısır'a gidemiyor. Mısır vatandaşları sınıra yığılmış durumda. İnsanlar yol kenarlarında, kaldırımlarda yatıyorlar. Tunuslular, durumu kontrol etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz de sınırı geçen insanlara gıda, giyecek ve sağlık yardımlarımıza devam ediyoruz."

HABERE YORUM KAT