1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya Bombalanıyor...
Libya Bombalanıyor...

Libya Bombalanıyor...

Batılı güçlerin Libya'ya yönelik bombalamaları sürüyor. Bombalamalar havadan ve denizden yapılıyor. Libya alev alev...

21 Mart 2011 Pazartesi 09:20A+A-

21 Mart Pazartesi

10:45 - Arap Birliği rahatsız

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, "Libya'da olup bitenler, uçuşa yasak bölge ilanından farklı. Biz sivillerin korunmasını istiyoruz, daha fazla sivilin bombalanmasını değil" dedi.

09:00 - Kaddafi'nin Sarayı Vuruldu

Kaddafi'nin sarayının bir bölümünün vurulduğu iddia edildi. Kaddafi güçlerinin komuta merkezi olduğu iddia edilen bir bina hedefler arasındaydı.

07:00 - "Operasyonun Hedefi Belirsiz!"

Bir Amerikan televizyonuna konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Mullen'in açıklamaları ise sürpriz mesajlar içerdi. Operasyonun 'belirsiz' olduğunu ve hedefte Kaddafi'nin devrilmesinin bulunmadığını belirten Mullen, müdahalenin Kaddafi'nin konumunu devam ettirdiği bir durumda sona erebileceğini söyledi.

01:00 - ABD Ateşkesi Tanımadı

Amerika Birleşik Devletleri ise ateşkesi tanımadığını açıkladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon "Bu ateşkes ya gerçek değil ya da hemen ihlal edildi" dedi. Donilon, hava harekatının ilk gününün çok başarılı geçtiğini de söyledi.

00:30 -NATO'da Libya Konusunda Uzlaşma Sağlanamadı

NATO Libya'ya yönelik Birleşmiş Milletler silah ambargosunun operasyonel planlamasını onaylarken, uçuşa yasak bölge konusunda mutabakata varamadı.

NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının ardından Libya'ya karşı tutumunu belirlemek üzere büyükelçiler seviyesinde toplandı.

Diplomatik kaynaklara göre, Türkiye'nin NATO müdahalesine muhalefeti sonucu uçuşa yasak bölge konusunda mutabakat sağlanamadı.

Saat 16.00'da başlayan ve gece geç saatlere kadar süren toplantıda Türkiye, NATO'nun Libya üzerinde operasyonel planlamasını gözden geçirmesine ihtiyacı olabileceği yönünde görüş bildirdi.

NATO toplantısında, Birleşmiş Milletler kararının ardından 'her türlü ihtimale yönelik planlamaların tartışıldığı' belirtildi.

NATO Genel sekreteri Rasmussen, NATO 'nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya'ya yönelik kararına destek olacak şekilde hazırlık planlamalarını tamamlamakta olduğunu açıklamıştı.

NATO toplantısında kararların 28 ülkenin oybirliğiyle alınması gerekiyor.

 

 


 

 

 

20 Mart Pazar

23:12 - 8 binden fazla isyancı öldürüldü

El Cezire kanalına konuşan Libya'daki Muammer Kaddafi karşıtı isyancıların sözcüsü, bugüne kadar 8 binden fazla isyancının öldürüldüğünü iddia etti. Libya'da ilk kez bu kadar yüksek bir rakam telaffuz ediliyor.

22:39 - Trablus'ta şiddetli patlamalar

Trablus'ta, şiddetli patlamalar meydana geldiği bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, bu patlamaların birinin Libya lideri Kaddafi'nin Bab ül-Aziziye'deki karargahının bulunduğu bölgede olduğu, bölgeden duman yükseldiğini, uçaksavar ateşi seslerinin duyulduğunu belirtti. Trablus'ta bu akşam saatlerinde uçaksavar atışları yapıldığı, seslerin özellikle Kaddafi'nin rezidansının yakınlarından geldiği bildirilmişti.

21:00 - Libya hükümeti askerlere ateşkes emri verdi

Libya silahlı kuvvetleri, gece saat 21.00'den itibaren (TSİ aynı), tüm birliklerine ülkeye saldıran Batılı güçlere karşı ateşkes emri verdi. Açıklamayı, başkent Trablus'ta Libya ordusu sözcüsü yaptı. Sözcü, Afrika Birliği'nin dün "savaş durumunun derhal kesilmesi" çağrısına cevaben ateşkes ilan edildiğini bildirdi.

20:58 - Trablus'ta uçaksavar sesleri

Trablus'ta bu akşam saatlerinde uçaksavar atışları yapıldığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, seslerin özellikle Kaddafi'nin rezidansının yakınlarından geldiğini belirtti. Trablus'ta, bu sabahın ilk saatlerinde de aralıksız uçaksavar atışları yapılmıştı.

19:42 - İtalya, Trapani havaalanını sivillere kapattı

İtalya, Sicilya'da bulunan Trapani şehrindeki havaalanını sivil hava trafiğine kapattı. İtalya hava idaresi Enac, trafiğin gece yarısından itibaren kapatılacağını ve askeri operasyon için kullanılacağını duyurdu. Gece yarısından önce havaalanına iniş yapacak uçakların yarın sabah 06.30 (GMT)'den önce ayrılamayacaklarına dikkat çekildi. Trapani'nin çoğunlukla İtalyan uçakları tarafından kullanılması bekleniyor. İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa da bugün 8 İtalyan uçağının harekata katılacağını açıklamıştı.

19:32 - Katar'da operasyona uçakla katıldı

Katar'ın, Libya'ya düzenlenen operasyona 4 uçakla katılma kararı verdiği bildirildi. Fransa Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laurent Teisseire, Katar'ın operasyona 4 uçakla katılmaya karar verdiğini, bunun operasyona Arapların katılımını gösterdiğini belirtti. Sözcü, operasyonun tek amacının, Kaddafi'ye karşı sivilleri korumak olduğunu kaydetti. Bakanlık, ayrıca Fransa'nın "sadece ve tamamıyla BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararını uyguladığını" açıkladı.

19:03 - Fransa: Katar operasyona katılacak

Fransa, Arap ülkelerinden Katar'ın birkaç saat içerisinde kendi askeri birimleriyle operasyona katılacağını duyurdu. Fransa Savunma Bakanlığı sözcüsü Laurent Teisseire, Katar'a ait savaş uçaklarının Fransız jetleriyle birlikte operasyona katılacaklarını kaydetti. Teisseire, Katar uçaklarının "önümüzdeki birkaç saat içinde geleceklerini" ifade etti.

17:44 - El Vatya üssü vuruldu

Fransa, ABD, İngiltere ve İtalya'nın dün gece vurduğu uçaksavar tesisinin yeri açıklandı. Libya ordusu askeri kaynağı, İngiliz Reuters ajansında yayımlanan açıklamasında, başkent Trablus'un 170 kilometre güneybatısında Vatya askeri üssündeki uçaksavarların, "Koalisyon güçlerinin saldısında zarar gördüğünü" bildirdi. İsmi açıklanmayan Libya askeri yetkilisi, "Vatya üssünde başka tahribat olmadı" dedi.

17:21 - Ağrotur üssü kullanılmıyor

Kıbrıs'taki İngiliz Üs Kuvvetleri (British Forces Cyprus - BFC), Ağrotur İngiliz Üssü;nün Libya;ya karşı saldırılar için kullanılmadığını açıkladı. Rum kaynaklarına göre, BFC açıklamasında, Libya üzerinde devam eden operasyonlara destek verildiği ve İngiliz Yüksek Komiserliği aracılığıyla Rum yönetiminin gelişmeler hakkında bilgilendirileceği belirtildi.

17:18 - Hareketin ne kadar süreceği belli değil

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen, operasyonun ne kadar süreceğinin belli olmadığını söyledi

17:04 - Rum Kesimi, İngiliz üslerinin kullanılmasına karşı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, adadaki İngiliz üslerinin, bölgedeki askeri faaliyetler için kullanılmasına karşı olduklarını söyledi. Rum radyosunun haberinde göre, bir açılışta konuşan Hristofyas, ''Maalesef üsler egemendir ve İngiltere'nin basit bir uyarısıyla kullanılabilir.'' dedi.

16:39 - 2 AFP muhabiri kayıp

Fransız Haber Ajansı AFP'nin iki muhabirinin Libya'da kayıp olduğu bildirildi. AFP'nin haberinde, Dave Clark (38) ve Roberto Schmidt'ten (45) Cuma akşamından bu yana haber alınamadığı belirtildi. İki muhabirin son olarak doğudaki Tobruk kentinde bulundukları kaydedilen haberde, muhabirlerin Cumartesi sabahı muhaliflerle görüşmek üzere 30 kilometre ötedeki bir yere gidecekleri yönünde mesaj geçtikleri ifade edildi.

16:38 - İHH ekibi de bombardımana maruz kaldı

İnsani yardım amacıyla Libya'da bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ekiplerinin, bu ülkeye yönelik askeri operasyonlarda bombardımana maruz kaldığı bildirildi. İHH'dan yapılan yazılı açıklamada, koalisyon güçlerinin Libya'yı havadan bombalamasının, bu ülkede insani yardım çalışmalarında bulunan sivil toplum kuruluşları ekiplerini de mağdur ettiği belirtildi. Bingazi'de bulunan Türk yardım kuruluşu İHH İnsani Yardım Vakfı'nın iki kişilik ekibinin de bombardımana maruz kaldığı ve bu kente yakın bir kasabaya sığındığı da ifade edildi.

16:29 - 'En az 20 hedef vuruldu'

ABD'nin Afrika Komutanlığı, Libya'ya yönelik dün akşamki Amerikan saldırılarında en az 20 hedefin vurulduğunu bildirdi. Almanya'nın Stuttgart kentindeki Afrika Komutanlığından Yüzbaşı James Stockman, saldırılarda 22 hedefin 20'sinin vurulduğunu, diğer ikisi hakkında araştırmalarının sürdüğünü söyledi.

16:15 - 28 ülkenin büyükelçisi toplandı

NATO'ya bağlı 28 ülkenin büyükelçisi, devam etmekte olan Libya'ya operasyonu görüşmek üzere toplandı.

16:13 - Arap Birliği'nden net tavır: Sivil kayıp istemiyoruz

Arap Birliği, Libya'da koalisyon güçleri tarafından yürütülen operasyonla ilgili net bir tavır koydu. Arap Birliği, 'Sivil kayıpların olduğu bir operasyon istemiyoruz' şeklinde bir açıklama yaptı.

Arap Birliği genel sekreteri Amr Musa, 'Biz uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ile ilgili bir talepte bulunduk. bombardıman değil' dedi.

16:10 - Bir İtalyan römorku Trablus limanında tutuluyor

Koalisyon güçlerinin Libya'ya dün başlattığı hava harekatının ardından Trablus limanına yanaşan bir İtalyan römorkunun, limandan ayrılmasına liman komutanı tarafından izin verilmediği bildirildi. İtalyan Ulusal Haber Ajansı ANSA'nın haberine göre, dün öğleden sonra Trablus limanına yanaşan ve içinde 8'i İtalyan 2'si Hint ve bir de Ukraynalı mürettebatın bulunduğu İtalyan römorkunun limandan ayrılmasına izin verilmediği bildirildi. Olayın koalisyon güçlerinin Libya'daki hava harekatına başlamasından az önce gerçekleştiği kaydedildi.

15:55 - Sivillere silah dağıtımı başladı

Kaddafi yönetiminin daha önce duyurduğu, bi milyondan fazla sivile silah dağıtma fikrini uygulamaya konuldu. Şu sıralarda belirlenen merkezlerde sivil halka silah ve mühimmat dağıtımı başladı.

15:50 - Arap Birliği'nden koalisyona eleştiri

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Batılı ülkelerin Libya'ya yönelik operasyonunu, amacının dışına çıktığı gerekçesiyle eleştirdi. Musa, gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun uçuşa kapalı bölge oluşturulmasını amaçladığını hatırlattı.

B-2'ler Bomba Yağdırdı

15:15 - Radarlara yakalanmayan ve dünyanın en pahallı savaş uçakları olan Amerikan B-2 'lerden üçünün, Libya'da bir havaalanına tam 40 bomba birden bıraktığı bildirildi. Amerikan ve İngiliz savaş gemilerinden ve denizaltılardan da 112 Tomahawk cruise füzesi, Libya kıyılarındaki 20 ayrı hedefe atıldı.

15:30 - Libya Televizyonu çok kısa bir süre içinde 1 milyon kişiye silah dağıtılacağını duyurdu.

ÖZGÜR-DER: Emperyalist Saldırı, Özgürlük Değil, Esaret Getirir!

15:00 - Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, yaptığı açıklamada emperyalistlerin Libya'ya müdahalesinin özgürlük getirmeyeceğini, ancak esaret getireceğini belirtti ve emperyalistlerle işbirliği yapmama çağrısında bulundu.

Mısrata Kentinde Yoğun Çatışma

14:40 - Bu arada Kaddafi güçleri tanklarla Mısrata kentine girdi. Kentin, Kaddafi güçleri tarafından denizden de ablukaya alındığı ve yoğun çatışma haberlerinin geldiği bildiriliyor.

Ecdebiye yolunda Libya zırhlı araçlarının da vurulduğu, araçlarda arka arkaya patlamalar yaşandığı bildiriliyor. Muhalifler ise, saldırının ardından geçen hafta kaybettikleri Ecdebiye'ye doğru ilerlemeye başladı. Başkent Trablus da, uçaksavar sesleriyle yankılanıyor.

14:12 - Bombalamalar havadan ve denizden devam ediyor. Fransa, yaptığı açıklamada Libya'nın hava savunma gücünü bombaladığını belirtti.

İtalyan Mürettebat Gözaltında

13:30 - Öte yandan Kaddafi güçlerinin Trablus limanında bir İtalyan gemisinin mürettebatını gözaltına aldığı, geminin limandan ayrılmasını engellediği bildiriliyor.

LİBYA: 64 Sivil Öldü

12:00 - Libya, Batılı güçlerin bombalamaları sonucunda ölen sivil sayısının 64'e çıktığını açıkladı.

03:00 - Libya devlet Televizyonu, bombalamalar sonucu 48 kişinin öldüğünü ve 150 kişininde yaralandığı bildirdi.

02:10 - Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, Libya saldırısına jetlerle destek vereceklerini açıkladı.

02:00 -ABD: Libya'nın hava savunma sistemine büyük ölçüde zarar verildi.

01:00 -Libya Devlet Televizyonu Trablus'ta bir hastanenin vurulduğunu iddia etti.

 


 

19 Mart Cumartesi

Diktatör Kaddafi Konuştu

Libya diktatörü Muammer Kaddafi, Libya'ya hava operasyonuyla ilgili konuştu.

Kaddafi konuşmasında şunları söyledi: "Bu andan itibaren Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarları tehdit altında. Bu andan itibaren Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarları tehdit altında" diyen Kaddafi, "Libyalılar, bu Haçlı ve sömürgeci saldırganlığa karşı koyacak" dedi.

Konuşmasında, "Düşmana karşı bütün Afrika, Arap, Latin Amerika ve Asya haklları birleşmeli" ifadesini kullanan Kaddafi, Libya'yı savunmak için halkı silahlandıracaklarını söyledi.

İngiliz Güçleri de Operasyona Katıldı

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de operasyonlara katıldığını açıkladı.

Arap Ülkelerinin de Katılımı Bekleniyor

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Kanada ve İtalya'nın yürüttüğü operasyona yakında Arap ülkelerinin de katılımı bekleniyor.

El Cezire televizyonu, müttefiklerle birlikte hareket eden Libyalı muhaliflerin de, Kaddafi güçlerinin kontrolündeki hedeflere saldırdığını duyurdu.

Devlet Televizyonu "Haçlı Ordusu" Diyor

Libya Devlet televizyonu ise "Haçlı ordusu" olarak tanımladığı güçlerin, Trablus'taki sivil hedefleri ve Libya'nın batısında Misrata kenti yakınındaki yakıt depolarını vurduğunu duyurdu.

Libya haber ajansı da, Trablus'a yönelik saldırılarda sivil kayıplar olduğunu bildirdi.

"Saldırı Libya Halkına Yönelik"

Libya Hükümet sözcüsü, operasyonun Birleşmiş Milletler kararını kabul ederek ateşkes ilan etmelerine rağmen başlatıldığını, saldırının barbarca ve Libya halkına yönelik olduğunu kaydetti.

Ateşkes konusundaki sözlerine bağlı kaldıklarını belirten sözcü, Birleşmiş Milletler'den Libya'ya uluslararası gözlemci talep ettiklerini de hatırlattı.

"Siviller Zarar Gördü"

Hükümet sözcüsü, saldırıdan sivillerin zarar gördüğünü de bildirdi.

Obama: "Asıl Amaç Libya Halkının Korunması"

Brezilya'da bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Libya'ya yönelik başlatılan sınırlı operasyonun ülkesi için taşıdığı riskleri bildiğini, asıl amacın Libya halkının korunması olduğunun altını çizdi.

Clinton: "Türkiye Dahil Müttefik ve Ortak Ülkelerle İşbirliği İçindeyiz"

Fransa'daki toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu müttefik ve ortak ülkelerle işbirliği içinde olduklarını açıkladı.

Rusya Üzgün

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Batılı ülkelerin Libya'ya karşı düzenlediği askeri operasyondan üzüntü duyduğunu açıkladı.

İtalya ve Almanya'nın Tutumu

İtalya, operasyona üs desteği sağlarken, Almanya Libya'daki şiddetin sona ermesi konusunda hemfikir olduğunu ancak ülkesinin operasyona katılmayacağını belirtti.

 

Libya resmi haber ajansı, başkent Trablus'ta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu.
    
Devlet televizyonu da sivil hedeflerin vurulduğunu öne sürerken, Misrata ve Libya'nın batısına hizmet veren yakıt tanklarının vurulduğunu duyurdu.
    
Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki ikametgahı "Bab el Aziziye"nin çevresinde "insan kalkanı oluşturulduğu" bildirildi. İkametgah çevresinde binlerce kişinin toplandığı, burada havaya ateş açıldığı, sloganlar atıldığı bildirildi.

ABD DE VURMAYA BAŞLADI

Fransa'dan sonra ABD de Libya'yı vurmaya başladı. ABD ve Fransa'nın başını çektiği batılı ülkeler ateşkes kararının bozulmasının ardından Libya'ya müdahale için düğmeye bastı. Fransız savaş uçakları, akşam saatlerinde ilk ateşi açtı. ABD savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere cruise füzeleri fırlatıldı.

ABD DENİZDEN FÜZEYLE VURUYOR

ABD savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldı. Amerikalı savunma yetkililerince Washington'da düzenlenen brifingde, Libya'nın kıyı şeridindeki hedeflerin vurulmakta olduğu belirtildi.

Koalisyon güçlerinin, özellikle başkent Trablus ile Misrata çevresindeki hedefleri vurdukları bildirildi. Yetkililer, Bingazi çevresinde çok büyük bir operasyonun planlanmadığını ifade etti.

Amerikalı yetkililer, ABD'nin operasyonda öncü konumda olduğunu belirterek, ABD savaş uçaklarının da operasyonlara dahil olacaklarını kaydetti. Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Koalisyon güçlerinin operasyonunun, ABD Afrika Komutanlığı'nda olduğunu belirten askeri yetkililer, ABD'nin harekata katılım kapasitesine elektronik saldırının da dahil olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıkladı.

'SİVİLLER VURULDU'

Öte yandan Libya resmi TV kanalı başkent Trablus'ta sivil noktaların hedef olduğunu öne sürdü. Haberde, "Haçlı düşmanlar"ın savaş uçaklarının Trablus'taki sivil hedefleri bombaladığı belirtildi.

Trablus'un doğusunda şiddetli patlama sesleri duyulduğu haberleri geliyor
.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum